worrall englandu21

Ολοκληρώθηκαν το περασμένο διήμερο οι υποχρεώσεις των διεθνών της Forest. Έξι στους έντεκα που είχαν αγώνες στο πρόγραμμα πάτησαν χορτάρι: οι τρεις "άνδρες" που αγωνίζονται δανεικοί (Thomas Lam, Armand Traoré, Jason Cumings), κι ακόμα ο Joe Worrall που πανηγύρισε μια αγχωτική νίκη της Αγγλίας Κ21, ο Ben Brereton που με την Αγγλία Κ19 σφράγισε το εισιτήριο για το Euro το καλοκαίρι, ο Anel Ahmedhodzic που αποκλείστηκε από την ίδια διοργάνωση. Τέσσερις δεν έπαιξαν (Eric Lichaj, Kieran Dowell, Liam Bossin, Rūdolfs Soloha), ενώ για τον Arvin Appiah... θα σας γελάσουμε!

Ας δούμε αναλυτικά τι έκανε καθένας από τους δώδεκα παίκτες που σχετίζονται με τη Forest στη διάρκεια αυτής της διακοπής..

Eric Lichaj (ΗΠΑ)

27/3: ΗΠΑ-Παραγουάη 1-0 στο Cary της Βόρειας Καρολίνας. Η ανασύνταξη των ΗΠΑ μετά τον αποκλεισμό-σοκ από το Μουντιάλ (ενδεικτικά αναφέρουμε ότι ο Παναμάς που πέρασε στη θέση τους χθες έφαγε... έξι από την Ελβετία) συνεχίζεται με υπηρεσιακό προπονητή τον Dave Sarachan και με μεγάλη ταπεινότητα. Το χθεσινό φιλικό έγινε σε ένα γήπεδο μόλις 10.000 θέσεων και ο Sarachan παρουσίασε μια ομάδα με μέσο όρο ηλικίας γύρω στα 24 χρόνια. Οι Αμερικανοί πήραν τη νίκη με πέναλτι που έκανε ο τερματοφύλακας της Παραγουάης Roberto Fernández στον 19χρονο Tyler Adams και εκτέλεσε εύστοχα ο Bobby Wood στο 45'. Ο Lichaj ήταν ανάμεσα στους αναπληρωματικούς που δεν αγωνίστηκαν, παραμένει όμως στα υπ' όψιν κι αυτό είναι ενθαρρυντικό για τον αμυντικό της Forest. Από τους "Άγγλους" της ομάδας έπαιξαν οι DeAndre Yedlin (Newcastle), Matt Miazga (Vitesse, δανεικός από Chelsea), Cameron Carter-Vickers (Ipswich, δανεικός από Tottenham), Andrija Novakovich (Telstar, δανεικός από Reading), ενώ ο Tim Weah (ναι, γιος του πρώην παικταρά και νυν Προέδρου της Λιβερίας George Weah, αλλά... Αμερικανός!) της Paris Saint-Germain έγινε ο πρώτος παίκτης που έχει γεννηθεί το 2000 και έκανε ντεμπούτο στην Εθνική Ανδρών των ΗΠΑ.

Joe Worrall, Kieran Dowell (Αγγλία Κ21)

24/3: Αγγλία-Ρουμανία 2-1 στο Molineux του Wolverhampton στη μνήμη του αδικοχαμένου Cyrille Regis. O Dowell ήταν βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84' από τον James Maddison της Norwich), ενώ ο Worrall είδε όλο το ματς από τον πάγκο. Οι Άγγλοι άνοιξαν πολύ νωρίς (8') το σκορ με τον αρχηγό τους, τον Demarai Gray της Leicester, ενώ ήδη από το 3' ο Dowell είχε μόλις αποτύχει να "κρεμάσει" τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά οι Ρουμάνοι ισορρόπησαν γρήγορα και είχαν δοκάρι στο 26' με τον Florinel Coman. Το δοκάρι "ανταπέδωσαν" οι Άγγλοι στο 66' με κεφαλιά του Tammy Abraham της Swansea (σε μια φάση που ξεκίνησε από ένα από τα γνωστά μας τακουνάκια του Dowell). Το 2-0 έγινε στο 73' από τον... δεύτερο αρχηγό (μετά την αποχώρηση του Gray στο 59') Jake Clarke-Salter της Sunderland και τα τελευταία λεπτά είχαν τη σχετική τους αγωνία, αφού η Ρουμανία μείωσε στο 79' με τον Valentin Costache και απείλησε ακόμα και με ισοφάριση.

27/3: Αγγλία-Ουκρανία 2-1 στο Bramall Lane του Sheffield για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Με τον Worrall αυτή τη φορά παρόντα σε όλο το ματς και τον Dowell εκτός 18άδας (!), οι Άγγλοι του Aidy Boothroyd τα χρειάστηκαν, αφού "κάθισαν" στο δεύτερο ημίχρονο και στο γκολ του Dominic Calvert-Lewin της Everton (που είχε ξεκινήσει από τη Sheffield United και σκόραρε στο γήπεδο των παιδικών του ονείρων) στο 41' απάντησε στο 83' ο Mykola Shaparenko. Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 88' και πάλι από... το Merseyside, και συγκεκριμένα με κεφαλιά του Dominic Solanke της Liverpool, που είχε μπει αλλαγή 11 λεπτά νωρίτερα. Έτσι η Αγγλία διατηρήθηκε στην κορυφή του Δ' ομίλου, αήττητη και πέντε βαθμούς μπροστά από τη δεύτερη Ολλανδία.

Liam Bossin (Ιρλανδία Κ21)

22/3: Ιρλανδία-Ισλανδία 3-1 στο Δουβλίνο. Ο αγώνας ήταν φιλικός εν όψει του προκριματικού του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πέντε μέρες αργότερα, και ο ομοσπονδιακός προπονητής Noel King έδωσε μια σπάνια ευκαιρία στον Bossin, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς. Οι Ιρλανδοί μπήκαν με φόρα, προηγήθηκαν μόλις στο... 14ο δευτερόλεπτο με τον Rory Hale και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι 2-0 με γκολ του Ryan Manning στο 40'. Ο Stefan Ljubicic μείωσε για τους Ισλανδούς στο 67' και ο Ronan Hale, αδελφός του σκόρερ του πρώτου γκολ, πανηγύρισε το ντεμπούτο του βρίσκοντας κι αυτός δίχτυα με εντυπωσιακό μακρινό βολέ στο 90'.

27/3: Ιρλανδία-Αζερμπαϊτζάν 1-0 στο Δουβλίνο για τα προκριματικά του Euro. Με τον Kieran O'Hara της Manchester United να επιστρέφει στην εστία τους αντί του Bossin, οι Ιρλανδοί έφτυσαν αίμα μέχρι να υποτάξουν τους Αζέρους στο... 99' με γκολ του Shaun Donnellan της Yeovil. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν και την ευκαιρία να αφήσουν εντελώς "ξερούς" τους Ιρλανδούς στο 87', αλλά ο Rovlan Muradov σημάδεψε το δοκάρι! Η Ιρλανδία βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Ε' ομίλου, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γερμανία αλλά με ένα ματς λιγότερο.

Ben Brereton (Αγγλία Κ19)

21/3; Αγγλία-Ουγγαρία 4-1 στα Σκόπια (στάδιο "Φίλιππος Β' ο Μακεδών"), όπου διεξήχθησαν οι αγώνες του Β' ομίλου του Elite Round για την πρόκριση στα τελικά του καλοκαιριού στη Φινλανδία. Ο Ben ήταν βασικός και αγωνίστηκε μέχρι το 73' (δύο άστοχες προσπάθειες ο απολογισμός του), οπότε και παραχώρησε τη θέση του στον Jadon Sancho της Borussia Dortmund, που έκλεισε το σκορ στο 87'. Οι Μαγυάροι έκαναν... το λάθος να προηγηθούν 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Zsombor Bévárdi στο 39', αλλά στην επανάληψη οι νεαροί Άγγλοι (που είχαν και δοκάρι με τον Chris Willock της Benfica στο 18') ήταν καταιγιστικοί. Ο μόνιμος σκόρερ της ομάδας του Keith Downing, ο Mason Mount της Chelsea (παίζει δανεικός στην ολλανδική Vitesse), ισοφάρισε στο 48' και ο Reiss Nelson, που είχαμε αντιμετωπίσει πρόσφατα στο 4-2 με την Arsenal, με δύο γκολ στο 54' και το 86' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 πριν ο Sancho δώσει τη χαριστική βολή στους αντιπάλους του.

24/3: Αγγλία-Λετονία 3-0 στο "Φίλιππος Β'". Ο Brereton αυτή τη φορά δεν είδε αγωνιστική δράση, αλλά ο Mount σκόραρε και πάλι στο 22' και οι Άγγλοι πήραν προβάδισμα κόντρα στους πεισματάρηδες Λετονούς. Στο 52' ο Eddie Nketiah, άλλος ένας από το εντυπωσιακό ματς με την Arsenal στο FA Cup, έκανε το 2-0 και ουσιαστικά η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Απλώς στο 82' ο Mount σκόραρε για τρίτη φορά στο τουρνουά βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης της Αγγλίας στην τελική φάση από τον δεύτερο κιόλας αγώνα (περνούσαν οι πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο).

27/3: Αγγλία-FYROM 0-2 στο προπονητικό κέντρο των Σκοπίων. Χαλαροί και με αλλαγές οι Άγγλοι, που είχαν ήδη εξασφαλίσει πρωτιά και πρόκριση, δέχτηκαν δύο γκολ στην αρχή και το τέλος του αγώνα (Jani Atanasov 3', Dimitar Mitrovski 91') από τους γείτονες, που ολοκλήρωσαν μάλιστα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Agron Rufati στο 96'. Ο Brereton μπήκε στο 84' αντικαθιστώντας τον George Hirst της Sheffield Wednesday και απλώς κέρδισε την αποβολή του Rufati όντας ο "παθών".

Anel Ahmedhodzic (Σουηδία Κ19)

21/3: Σουηδία-Ουκρανία 0-0 στο Ploiesti της Ρουμανίας, όπου διεξήχθησαν οι αγώνες του Δ' ομίλου του Elite Round. Ο Anel έπαιξε και στα 90 λεπτά και βοήθησε τους Σουηδούς να αποσπάσουν την ισοπαλία. Αν και αμυντικός, είχε μια άστοχη τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έμεινε μακριά από το μπλοκάκι του Μαλτέζου διαιτητή, παρ' όλο που τέσσερις συμπαίκτες του αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα.

24/3: Σουηδία-Ρουμανία 1-2 στο Ploiesti, με τον Ahmedhodzic να αγωνίζεται και πάλι σε όλο το ματς. Οι Σουηδοί έχασαν τον αγώνα παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν μόλις στο 4' με τον Teddy Bergqvist και μετά, έστω και πίσω πλέον στο σκορ με τα γκολ του Tudor Băluţă στο 33' και του Alexandru Măţan στο 58', δεν εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή από την αποβολή του Constantin Dima στο 69'. Η ομάδα του Tomas Turesson ολοκλήρωσε και αυτή τον αγώνα με δέκα παίκτες, αφού στο 86' αποβλήθηκε ο Adil Titi. Η Σουηδία έτσι αποκλείστηκε από την τελική φάση, αφού έμεινε 5 βαθμούς πίσω από την πρώτη Ρουμανία.

27/3: Σουηδία-Σερβία 2-3 στη Buftea (σ' ένα προπονητικό κέντρο μέσα στα χιόνια!). Με ήττα αποχαιρέτησε η ομάδα του Turesson, που άφησε τον Ahmedhodzic στον πάγκο και τον έβαλε στο 41', όταν τραυματίστηκε ο αρχηγός Joseph Colley. Χορταστικό παιχνίδι για γερές καρδιές, με τους Σέρβους να προηγούνται ήδη με 2-0 στο εικοσάλεπτο (Njegoš Petrović 17', Jug Stanojev 19') και τους Σουηδούς να ξαναμπαίνουν στο ματς στο 64' με γκολ του Joel Mumbongo. O Dejan Joveljić στο 80' φάνηκε να "καθαρίζει" για τους Σέρβους, όμως ο Dejan Kulusekvski έκανε το ματς θρίλερ με γκολ στο 89', και αφού η αποβολή του Stanojev στο 90' άφησε την ομάδα του με δέκα κέρδισε και πέναλτι στο 92' στην ανατροπή του από τον Jovan Vlalukin. Μετά από τρία λεπτά διαμαρτυριών και καρτών, ο Miloš Čupić απέκρουσε το άθλιο α λα Antonin Panenka (και καλά) σουτ του Teddy Bergqvist και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του. Από αυτό τον όμιλο προκρίθηκε η Ουκρανία.

Rūdolfs Soloha (Λετονία Κ19)

21/3: Λετονία-FYROM 2-1 στα Σκόπια (προπονητικό κέντρο Εθνικών ομάδων), για τον Β' όμιλο του Elite Round. Οι νεαροί Λετονοί, που πέρασαν από τα προκριματικά την τελευταία στιγμή, συνέχισαν να εκπλήσσουν με τη νίκη τους επί των οικοδεσποτών, την οποία μάλιστα εξασφάλισαν σχετικά νωρίς, με δύο γκολ του Bogdans Samoilovs στο 42' και στο 56'. Για τους γείτονές μας απλώς μείωσε στο 88' με πέναλτι ο Dimitar Mitrovski. Ο Soloha έμεινε στον πάγκο, καθώ προτιμήθηκε ο Rihards Matrevics για τη θέση κάτω από τα δοκάρια.

24/3: Λετονία-Αγγλία 0-3. Για το ματς τα είπαμε πιο πάνω. Ο Soloha και πάλι δεν είχε συμμετοχή. Έτσι κανένας από τους δύο παίκτες της Forest δεν ήταν παρών στο "ραντεβού" τους.

27/3: Λετονία-Ουγγαρία 3-2 στο "Φίλιππος Β'". Ο Soloha και πάλι δεν έπαιξε, αλλά η πεισματάρα Λετονία νίκησε με δύο γκολ στο τέλος και ισοβάθμησε στην κορυφή του ομίλου με την Αγγλία, χάνοντας την πρόκριση από την ήττα στον μεταξύ τους αγώνα. Χατ τρικ για την ομάδα του Aleksandrs Basovs πέτυχε ο Marko Regža (15', 89', 91'), ενώ για τους Ούγγρους που νόμιζαν ότι είχαν νικήσει -επίσης μέσα σε δύο λεπτά- σκόραραν ο Norbert Kundrak στο 55' και ο Bévárdi με πέναλτι στο 57'.

Arvin Appiah (Αγγλία Κ17)

23/3: Αγγλία-Βραζιλία 0-1 στην Pinatar Arena, κοντά στη Murcia της Ισπανίας. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Yuri Oliveira στο 67'. O Appiah βρισκόταν στο αρχικό σχήμα του Steve Cooper. Το πόσο έπαιξε, αν το μάθουμε αργότερα, θα σας το πούμε...

26/3: Αγγλία-Βραζιλία 1-1 στο δεύτερο φιλικό στο ίδιο γήπεδο. Και τα δύο γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο 32' με τον Tyreece John-Jules της Arsenal και οι Βραζιλιάνοι ισοφάρισαν στο 40' με τον Marcos Paulo. Και πάλι δεν υπάρχουν στοιχεία για τη συμμετοχή του Appiah, αφού ακόμα και η σελίδα της FA αδιαφόρησε για την κάλυψη αυτών των αγώνων...

Και οι δανεικοί:

Armand Traoré (Σενεγάλη)

23/3: Σενεγάλη-Ουζμπεκιστάν 1-1 στην Casablanca του Μαρόκου. Μάλλον αγγαρεία έκαναν οι Σενεγαλέζοι του Aliou Cissé, που παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στη συνήθη ενδεκάδα τους, στο φιλικό προετοιμασίας τους εν όψει Μουντιάλ και αν δεν ισοφάριζε στο 67' ο Moussa Konaté μπορεί και να είχαν χάσει (το σκορ άνοιξε στο 21' για τους Ουζμπέκους ο Otabek Shukurov με πέναλτι). Ο Traoré, που επέστρεψε στην Εθνική μετά από απουσία πέντε χρόνων και ελπίζει να πάει Ρωσία, μπήκε αλλαγή στο 75' αντικαθιστώντας τον Pape Souaré της Lille.

27/3: Σενεγάλη-Βοσνία 0-0 στη Χάβρη της Γαλλίας. Άλλη μια ισοπαλία για τη Σενεγάλη, άλλη μια συμμετοχή για τον Traoré, που αυτή τη φορά ήταν βασικός και έπαιξε 82 λεπτά, παραχωρώντας μετά τη θέση του στον Moussa Wagué. Για τη Βοσνία, 90 λεπτά έπαιξε ο Ognjen Vranjes της ΑΕΚ και 60 ο Gojko Cimirot του ΠΑΟΚ.

Jason Cummings (Σκοτία)

23/3: Σκοτία-Κόστα Ρίκα 0-1 στη Γλασκόβη. Οι Κεντροαμερικανοί, που ετοιμάζονται για το Μουντιάλ, χάλασαν το ντεμπούτο του Alex McLeish στον πάγκο της Σκοτίας μέσα στο Hampden Park και επικράτησαν με γκολ του Marcos Urena στο 14'. Ο Cummings έμεινε στον πάγκο σε όλο το ματς.

27/3: Ουγγαρία-Σκοτία 0-1 στη Βουδαπέστη. Τελικά ο McLeish πήρε την πρώτη του νίκη στη δεύτερη προσπάθεια, με σκόρερ τον Matt Phillips της West Brom στο 48', κι ενώ προηγουμένως (40') ο Ούγγρος γκολκίπερ της Λειψίας Péter Gulácsi είχε αποκρούσει πέναλτι του Σκοτσέζου αρχηγού Charlie Mulgrew της Blackburn. Ο Cummings "τσίμπησε" μια συμμετοχή στις καθυστερήσεις, αφού στο 93' πήρε τη θέση του Callum McGregor της Celtic.

Thomas Lam (Φινλανδία)

23/3: Φινλανδία-FYROM 0-0 στην Αττάλεια της Τουρκίας, σε ένα φιλικό με ελάχιστες φάσεις και χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Ο Lam δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου από τον Markku Kanerva.

26/3: Φινλανδία-Μάλτα 5-0 στο ίδιο γήπεδο. Αυτή τη φορά ο Lam έπαιξε και στα 90 λεπτά και οι Φινλανδοί πέρασαν ένα ευχάριστο βράδυ, επικρατώντας άνετα χάρη σε δύο γκολ του Teemu Pukki (13', 27') κι από ένα των Kalle Taimi (23'), Fredrik Jensen (85') και Pyry Soiri (88'). Στα πρώτα 62 λεπτά έπαιξε και ο Robin Lod του Παναθηναϊκού, που είχε βγάλει όλο το 90λεπτο στο προηγούμενο ματς.

Jamie Ward (Βόρεια Ιρλανδία)

24/3: Βόρεια Ιρλανδία-Νότια Κορέα 2-1 στο Belfast. Ο Ward ήταν βασικός και μάλιστα είχε ουσιαστική συμμετοχή στο γκολ με το οποίο ισοφάρισαν οι Βορειοϊρλανδοί στο 20' το 0-1 του Chang-Hoon Kwon (7'), αφού ο Min-Jae Kim έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του προσπαθώντας να κόψει τη συρτή σέντρα του Jamie προς τον Josh Magennis της Charlton. O Ward αντικαταστάθηκε στο 62' από τον Conor Washington της QPR, που στο 86' συνδυάστηκε όμορφα με τον συμπαίκτη του στους Λονδρέζους Paul Smyth, ο οποίος είχε μπει στον αγώνα τέσσερα λεπτά νωρίτερα στη θέση του Jordan Jones της Kilmarnock, και ο τελευταίος έγραψε με δυνατό σουτ το τελικό 2-1.

* Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα της εφημερίδας Nottingham Post.