sheffieldw19201

Είναι στιγμές που κάθεσαι να γράψεις και βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή. Χειρότερα κι από αγγαρεία. Είναι κάτι που δεν θέλεις να το κάνεις, απλώς γιατί αναρωτιέσαι αν αυτοί για τους οποίους θα γράψεις ήθελαν να βρίσκονται εκεί όπου βρίσκονταν σήμερα. Η Forest δέχθηκε τέσσερα γκολ στην έδρα της στο πρώτο ημίχρονο αγώνα για πρώτη φορά από τον Αύγουστο του 1996, όταν είχε ηττηθεί 1-4 από τη Sunderland για την Premier League. Σήμερα δεν υπήρξε καν το γκολ της τιμής. Είναι μια ήττα που θα την κουβαλάμε για καιρό, αφού εκτός από αγωνιστικές είχε δυστυχώς και άλλες συνέπειες.

Ο κόσμος γέμιζε συνέχεια μέχρι σήμερα το γήπεδο. Και η αλήθεια είναι ότι η ομάδα δεν του είχε δώσει να καταλάβει ότι μια μέρα θα είχε να αντιμετωπίσει κάτι σαν κι αυτό. Τα βίντεο που εμφανίστηκαν στο διαδίκτυο, και εμφανίζουν πλήθη κόσμου να αφήνουν το City Ground μετά το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου (όταν ακούγονταν από παντού αποδοκιμασίες και ο Matty Cash εκνευρισμένος κλωτσούσε τη μπάλα στην κερκίδα, πράγμα που επανέλαβε και προς το τέλος) είναι απογοητευτικά. Στο δεύτερο ημίχρονο σιγά σιγά έβλεπες όλο και περισσότερα κενά να φαίνονται στην κερκίδα των γηπεδούχων, ενώ οι φιλοξενούμενοι τραγουδούσαν ασταμάτητα. Στο τέλος όσοι παίκτες της Forest είχαν κουράγιο να γυρίσουν να χειροκροτήσουν τον κόσμο αντίκρισαν σχεδόν μόνο άδεια καθίσματα. Προσωπικά είμαι 1000% κατά της αποχώρησης από το γήπεδο πριν τελειώσει το παιχνίδι, και δεν αλλάζω γνώμη ούτε μετά τα σημερινά. Υπήρξαν και φωνές στο ίντερνετ που καλούσαν όσους έφυγαν στο ημίχρονο να μην ξαναπατήσουν. Όμως ναι, υπάρχουν κι αυτοί που δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον θυμό και την απογοήτευσή τους. Αυτούς πώς θα τους ξαναφέρουμε στο γήπεδο; Τη στιγμή μάλιστα που στην έδρα μας πάμε τόσο χάλια, με τρεις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια μας;

Αυτή τη φορά δεν υπήρχε κάποιο θέμα με πειραματισμούς προπονητή σε πρόσωπα ή συστήματα. Η μόνη αλλαγή που έκανε ο Sabri Lamouchi στην ενδεκάδα του επίσης απογοητευτικού 1-1 με τη Middlesbrough ήταν ο João Carvalho στη θέση του εδώ και καιρό ντεφορμέ Joe Lolley. Το γεγονός ότι ο νεαρός Πορτογάλος, που έτσι κι αλλιώς υστερεί σε αγωνιστικό ρυθμό και έχει να διαχειριστεί και τη φημολογία που θέλει να έρχεται πρόταση γι' αυτόν από την Τουρκία (μάλλον Trabzonspor), υστέρησε απελπιστικά δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να εκπλήσσει κανέναν. Απείρως πιο μεγάλη είναι η αρνητική έκπληξη από την αγωνιστική συμπεριφορά του κεντρικού αμυντικού διδύμου μας, του Michael Dawson και του Joe Worrall, που είναι από τους πλέον σταθερούς παίκτες μας φέτος (όλα τα γκολ από το κέντρο της άμυνας μπήκαν, και ο μόνος που δεν έφταιγε γι' αυτά ήταν ο Brice Samba...). Ή αυτή η έλλειψη πίστης ότι το αποτέλεσμα μπορεί να ανατραπεί (όσο αυτό ήταν ακόμα εφικτό, φυσικά), η οποία βαραίνει όλη την ομάδα ως σύνολο. Και ήταν τόσο μεγάλη, που ο Lamouchi αποφάσισε να τιμωρήσει τους βασικούς του για το αποκαρδιωτικό θέαμα του πρώτου ημιχρόνου μην κάνοντας καμιά απολύτως αλλαγή!

Το City Ground έγινε η κολυμβήθρα του Σιλωάμ για τον Jordan Rhodes, του οποίου την ικανότητα στο σκοράρισμα δεν αμφισβητεί κανείς (και ειδικά η ομάδα μας, την οποία έχει "καρφώσει" ουκ ολίγες φορές), όμως φέτος δεν είχε σκοράρει καθόλου. Σήμερα μέχρι το 37' είχε κάνει χατ τρικ! Ο Σκοτσέζος ήταν η αιχμή του δόρατος για την ομάδα του Garry Monk, που μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια (ορίστε Γιάννη η έκφραση που σου αρέσει τόσο πολύ) από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο, αποφασισμένη να μας νικήσει και να μας προσπεράσει. Τον βοήθησε αρκετά η τύχη στο 9', όταν σε μια βαθιά μπαλιά η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Steven Fletcher που έσκυβε και του στρώθηκε λουκούμι στο αριστερό, ώστε να τη στείλει εύκολα στην απέναντι γωνία του Samba. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο πολύ καλός Adam Reach έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Dawson έχασε εντελώς τον Rhodes κι αυτός με κεφαλιά του είπε "ευχαριστώ πολύ" από το ύψος της μικρής περιοχής. Το χατ τρικ ολοκληρώθηκε στο 37' όταν μετά από κόρνερ και απευθείας βολέ του Massimo Luongo η άμυνά μας απέτυχε να διώξει, και κάπου μέσα στη σύγχυση ο Rhodes σηκώθηκε και με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Samba. Ο διασυρμός ολοκληρώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, πάλι από κόρνερ, πάλι με αναμπουμπούλα, ένα άτσαλο σουτ του Tom Lees προώθησε παρ' όλα αυτά τη μπάλα στη μικρή μας περιοχή,ο Fletcher έκανε την προβολή από κοντά, τέλος - δεν υπήρχε πια γυρισμός.

Ή μήπως δεν του επέτρεψαν να υπάρξει; Η αλήθεια είναι πικρή. Όσο κι αν τα διαιτητικά λάθη σε βάρος μας είναι πλέον κραυγαλέα και απαράδεκτα, ούτε αυτά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ως δικαιολογία. Μέχρι να φτάσουμε στην επίμαχη φάση του 31', η Wednesday είχε ήδη κάνει ευκαιρίες για το 0-3, με τον Reach να πιάνει βολέ άουτ από δύσκολη θέση (18'), τον Samba να σώζει επικίνδυνη σέντρα σουτ του Fletcher (20') και τον Kadeem Harris να σουτάρει άουτ μετά από νέο πανικό στην άμυνά μας (26'). Στο 27' είχαμε και το πρώτο δικό μας επικίνδυνο σουτ, με τον Carvalho από μακριά και τον Cameron Dawson να διώχνει σε κόρνερ. Στο 31', λοιπόν, ο Cash εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, και μετά τις απόπειρες για κεφαλιά η μπάλα χτύπησε εμφανέστατα στο απλωμένο χέρι του Rhodes. Πιο πέναλτι πεθαίνεις, που λέμε. H μπάλα κύλησε δεξιά στον Ben Watson, που ήταν τετ α τετ με τον Dawson, και παρ' όλα αυτά σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Πλεονέκτημα στο πέναλτι φυσικά δεν υπάρχει - αν ο διαιτητής ήταν σωστός, ακόμα και να σκόραρε ο Watson το γκολ έπρεπε να ακυρωθεί.

Για το δεύτερο ημίχρονο δεν έχω να γράψω και πολλά. Ήταν απλά ένα ρεσιτάλ διαχείρισης από πλευράς φιλοξενουμένων, καθώς μόνο σε δύο φάσεις βρεθήκαμε σε θέση να αλλάξουμε έστω για λίγο τις εντυπώσεις. Στο 58' σε γύρισμα του Cash o Tiago Silva βρέθηκε σε θέση βολής αλλά κοντραρίστηκε σε κόρνερ, ενώ στο 62' σε νέα συρτή σέντρα, αυτή τη φορά από τον Ryan Yates, o Carvalho από το πέναλτι σούταρε άστοχα. Οι Owls δεν ενδιαφέρονταν να εκδηλώσουν επιθέσεις. Συντήρηση δυνάμεων έκαναν οι άνθρωποι, απλώς κάποιος μάλλον ξέχασε να το πει στον αναπληρωματικό Sam Winnall, που στο 89' στην κόντρα υποχρέωσε τον Samba σε μια ακόμα απόκρουση και στο 91' σούταρε λίγο άουτ από το αριστερό "Γ" του Κονγκολέζου γκολκίπερ.

Μ' αυτά και μ' αυτά, η Forest βρέθηκε και πάλι εκτός εξάδας, και συγκεκριμένα στην όγδοη θέση, αν και μόνο τρεις βαθμούς μακριά από την τρίτη Preston (2-1 εντός τη Luton) και δύο από την τέταρτη Brentford (1-0 εντός στο λονδρέζικο ντέρμπι τη Fulham, που κατρακύλησε στην έκτη θέση) και την πέμπτη Wednesday. Επόμενος αντίπαλος το άλλο Σάββατο στο John Smith's Stadium η Huddersfield, που τελευταία δείχνει να συνέρχεται, έχει ανεβεί στη 19η θέση και σήμερα απέσπασε 1-1 στο Wigan. To δίδυμο της κορυφής δεν σπάει εννοείται με τίποτα, με τη West Brom πάντως σήμερα μετά τη νίκη της με 3-2 στο St. Andrew's στο ντέρμπι του Birmingham να ξεφεύγει δύο βαθμούς από τη Leeds, η οποία ισοφαρίστηκε στα τελευταία λεπτά (3-3) στο Elland Road από την Cardiff που έπαιζε με δέκα! Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής: Χθες Charlton-Hull 2-2 και σήμερα Barnsley-QPR 5-3, Bristol City-Blackburn 0-2, Derby-Millwall 0-1 (έτσι για να γελάσει και λίγο το χειλάκι μας), Stoke-Reading 0-0 και Swansea-Middlesbrough 3-1.

Forest: Samba, Cash, Dawson, Worrall, Robinson, Watson, Yates, Silva, Ameobi, Carvalho, Grabban.
Sheffield Wednesday: Dawson, Palmer, Iorfa, Lees (Börner 78'), Fox, Reach, Luongo, Bannan, Harris, Fletcher (Nuhiu 81'), Rhodes (Winnall 86').
Σκόρερς: Rhodes 9', 13', 37', Fletcher 45+3'.
Διαιτητής: James Linington. Κίτρινες: -
Θεατές: 28.002 (Forest: 26.009 - πριν φύγουν βέβαια...)

Sabri Lamouchi: "Όλα πήγαν στραβά. Ζητώ συγγνώμη γι' αυτή τη μεγάλη ήττα μπροστά στους φίλους μας. Είμαι ο μόνος υπεύθυνος γι' αυτή και είναι μια μεγάλη απογοήτευση για μένα, τους παίκτες και τον κόσμο. Ήταν μια κακή εβδομάδα, όχι απλώς μια κακή μέρα, και πρέπει να μας γίνει μάθημα. Κάναμε πολλά δώρα στη Wednesday, αλλά της αξίζουν και συγχαρητήρια, αφού έπαιξε σωστό ποδόσφαιρο, με ποιότητα και εμπειρία. Δεν έκανα καμιά αλλαγή, αφού δεν έφταναν μόνο τρεις. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό, αλλά εύκολο για τον αντίπαλο να διαχειριστεί το ματς, και δεν φτάνει άλλωστε μόνο ένα ημίχρονο. Να χάνεις 4-0 στο γήπεδό σου, χωρίς να έχεις πάρει ούτε μία κίτρινη κάρτα, χωρίς καμιά ένταση... Ήμασταν εντελώς λάθος, δεν ήμασταν καθόλου συγκεντρωμένοι και την πατήσαμε πολλές φορές. Στην αρχή της σεζόν η δύναμή μας ήταν η άμυνά μας. Σήμερα ήταν το πιο αδύνατο σημείο μας, αφού τους προσφέραμε τέσσερα γκολ, ίσως και περισσότερα. Είμαι έκπληκτος και σοκαρισμένος. Ντρέπομαι γι' αυτή την εμφάνιση".

* Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα της εφημερίδας Nottingham Post.