shrewsbury17181

Πώς το έλεγε ο μακαρίτης ο Ζαμπέτας; "Η ιστορία μιας κυρίας"... που "έβαλε τα αποσμητικά της, τα απορρυπαντικά της", άλλαξε εντελώς τη φάτσα της (11 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τη Millwall) και κίνησε να παίξει League Cup... "εκείνη τη νύχτα που το φεγγάρι δε βγήκε, και η βρόχα έπιπτε ράι θρου". Κάτω από εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες, όπου ακόμα και σε ένα από τα καλύτερα (να μην πούμε το καλύτερο και μας πάρουν και για ψώνια) τερέν της Championship η μπάλα κολλούσε στο νερό προς το τέλος, οι Reds αναδείχθηκαν νικητές στον αγώνα πόλο με τους Shrews και πέρασαν στον επόμενο γύρο. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι ο αγώνας είχε ελάχιστες φάσεις και δύο στα τρία γκολ μπήκαν με πέναλτι...

Όλη η ενδεκάδα έξω, λοιπόν, από τον Mark Warburton, και επίσημο ντεμπούτο για τον Jason Cummings και τον Ανδρέα Μπουχαλάκη. Ο πρώτος ήταν ο ωραίος (φοβερό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, γκολάρα που εξασφάλισε τελικά την πρόκριση), ο δεύτερος παρά λίγο μοιραίος, όταν μια λάθος εκτίμησή του έκανε το ματς ροντέο στα τελευταία λεπτά. Το πρόσωπο όμως του αγώνα ήταν άλλο. Ο Mustapha Carayol προφανώς θυμήθηκε τους μουσώνες της μακρινής πατρίδας του και έπαιξε 90 λεπτά στο άνετο αν και προερχόταν από τραυματισμό, κέρδισε και εκτέλεσε εύκολα το πέναλτι για το 1-0, έδωσε και την ασίστ για το 2-0, τι άλλο να κάνει ο άνθρωπος; Όπως τελείωσε την περσινή περίοδο, έτσι άρχισε και τη φετινή, και ευχή όλων φυσικά είναι να τη συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό...

H Shrewsbury κατέβηκε ξεκάθαρα για την έκπληξη. Έστω και χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση μάς έβαλε δύσκολα, και ηττήθηκε απλώς λόγω της καλύτερης ποιότητας παικτών που έχει η Forest. Πριν έρθει η πρώτη μας ευκαιρία στο 23', όταν ο Cummings έπαιξε το "1-2" με τον Chris Cohen κι έπιασε ένα μακρινό σουτ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Dean Henderson, μας είχε αναγκάσει να παίζουμε πίσω από τη σέντρα, καθώς και η ολοκαίνουργια ενδεκάδα των Reds προσπαθούσε να συνεννοηθεί. Όμως πέντε λεπτά αργότερα, από βολέ του Dimitar Evtimov, o Carayol κέρδισε τη μπάλα, ξεχύθηκε μπροστά και ανατράπηκε στην περιοχή από τον αρχηγό των φιλοξενουμένων Abu Ogogo. Ο εξτρέμ από τη Γκάμπια σηκώθηκε και ψύχραιμα έστειλε τον Henderson στη λάθος γωνία ανοίγοντας το σκορ.

Ήταν στην ουσία ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το πρώτο ημίχρονο αυτές οι φάσεις, καθώς η βροχή έπεφτε όλο και πιο δυνατά. Ο λεπτοκαμωμένος Kieran Dowell, που αυτή τη φορά έπαιξε από την αρχή, κουράστηκε γρήγορα και ο πιο σκληραγωγημένος Ben Osborn πήρε τη θέση του, δίνοντας στο κέντρο μας περισσότερα τρεξίματα και αντοχές. Ο Osborn μάλιστα στο 70' παρά λίγο να επωφεληθεί από λάθος γύρισμα στον Henderson, δύο λεπτά αργότερα δυνατό σουτ του Tendayi Darikwa πέρασε μόλις άουτ (ο Αφρικανός είχε πάρει τη θέση του ανέτοιμου μάλλον ακόμα Danny Fox που έκανε αρκετά λάθη και πήρε και κίτρινη κάρτα, με συνέπεια να μετακινηθεί αριστερά ο Eric Lichaj) και στο 75' από μαεστρική πάσα του Carayol ο Cummings βγήκε σε θέση για γκολ και με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0. "Καθαρίσαμε", θα σκέφτηκαν οι περισσότεροι, όμως στο 78' το σφάλμα του Μπουχαλάκη, που ανέτρεψε στην περιοχή μας τον Niall Ennis, απέφερε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Shaun Whalley δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς (ο Evtimov έπεσε πολύ καλά και άγγιξε τη μπάλα, όμως το σουτ του αναπληρωματικού της Shrewsbury ήταν πολύ δυνατό). Και όπως είθισται λαχταρήσαμε στο 94', όταν ευτυχώς σε κεφαλιά του Alex Rodman ο Βούλγαρος γκολκίπερ ήταν σε καλή θέση, αφού προηγουμένως (88') στην άλλη άκρη του γηπέδου ο Henderson είχε κάνει μια εξαιρετική απόκρουση σε νέο σουτ του πολύ δραστήριου Cummings, που δίκαια απέσπασε τα εύσημα του προπονητή του μετά το τέλος του αγώνα.

Η Forest περιμένει τώρα την αντίπαλό της στο δεύτερο γύρο μέσω της κλήρωσης που θα γίνει την Πέμπτη (10/8), αλλά μάλλον αυτή τη στιγμή περισσότερο απασχολεί τον Warburton ο εκτός έδρας αγώνας με τη Brentford το Σάββατο, όπου η Forest υποχρεούται να παρουσιαστεί καλύτερη απ' ό,τι και στα δύο μέχρι τώρα επίσημα παιχνίδια της για να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο Λονδίνο.

Forest: Evtimov, Lichaj, Mills, Hobbs, Fox (Darikwa 63’), Μπουχαλάκης, Cohen, Dowell (Osborn 63’), Carayol, Cummings, Βέλλιος (Walker 74’).
Shrewsbury: Henderson, Bolton, Nsiala, Sadler, Brown, Rodman, Nolan, Ogogo, Adams (Dodds 83’), Gnahoua (Whalley 66’), Ennis (John-Lewis 83’).
Σκόρερς: Carayol 29' (πέναλτι), Cummings 75', Whalley 79' (πέναλτι).
Διαιτητής: John Busby. Κίτρινες: Fox 17', Cummings 65' - Ogogo 28', Ennis 83'.
Θεατές: 7.546 (Forest: 6.705).

Mark Warburton: "Αξίζει τον σεβασμό μας η Shrewsbury. Οι συνθήκες απόψε ήταν πολύ κακές και το προσωπικό του γηπέδου έκανε πολύ καλή δουλειά ώστε να γίνει ο αγώνας. Για να είμαστε ειλικρινείς, δεν τα πήγαμε και θαυμάσια. Αλλάξαμε 11 παίκτες, θέλαμε να δώσουμε χρόνο σε αυτούς που έπαιξαν και από πλευράς ονομάτων κατεβάσαμε μια πολύ δυνατή ομάδα. Πρέπει να βελτιωθούμε στην κυκλοφορία της μπάλας και στα δύο τελευταία παιχνίδια έγιναν πράγματα που μας προβλημάτισαν. Παρ' όλα αυτά, είμαστε ακόμα στην αρχή της σεζόν και είμαι πολύ ικανοποιημένος που οι παίκτες πήραν χρόνο στο γήπεδο. Σε ορισμένους τομείς υπάρχει μια απογοήτευση, δεν είναι όμως κακό να είσαι απογοητευμένος και να νικάς. Θέλουμε να προχωρήσουμε όσο πιο μακριά γίνεται στη διοργάνωση. Είναι συνδεδεμένη με την ιστορία της ομάδας μας και επιδιώκουμε να κάνουμε ποιοτικά και ανταγωνιστικά παιχνίδια. Είναι επιπλέον μια ευκαιρία για τους παίκτες να κρατιούνται σε αγωνιστικούς ρυθμούς και να είναι έτοιμοι όποτε θα καλούνται να προσφέρουν".

* Η φωτογραφία είναι από την επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας.