brcity17182

Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν στο City Ground έληξε με ένα 0-0 που άνετα θα μπορούσε να είναι, ας πούμε, 3-0. Σα να λέμε, ένας καλός οδηγός για τα κακώς κείμενα που πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθούν του χρόνου.Έστω και με αρκετούς αναπληρωματικούς, η Forest έπαιξε ένα καλό ματς, από το οποίο όμως δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε από το σημείο του πέναλτι. Κρίμα για τον Chris Cohen, που σταματάει το ποδόσφαιρο χτυπημένος από αλλεπάλληλους τραυματισμούς μόλις στα 31 του χρόνια, και φόρεσε για 302η και μάλλον τελευταία φορά τη φανέλα που αγάπησε πολύ.

Ο εμβληματικός αρχηγός των Reds, έντεκα χρόνια μετά το "χουνέρι" που μας είχε σκαρώσει με τη Yeovil στα πλέι-οφ της League One (και φυσικά ήταν αφορμή για τη μεταγραφή του), στάθηκε μπροστά στον πάγκο με το χρονόμετρο να δείχνει το 89ο λεπτό. Πέντε λεπτά, μαζί με τις καθυστερήσεις, ήταν η τελευταία του παράσταση. Αγκάλιασε τον Aitor Karanka, μπήκε, πήρε το περιβραχιόνιο από τον Danny Fox. Ένα φάουλ πρόλαβε να κάνει όλο κι όλο, τη στιγμή που χιλιάδες στις κερκίδες τον φαντασιώνονταν να πετυχαίνει το γκολ της νίκης και να αποχωρεί με δόξα και τιμή. Ήταν μόλις η τρίτη φορά που εμφανίστηκε φέτος, μετά τα 31 λεπτά που έπαιξε ως αλλαγή στην πρεμιέρα με τη Millwall και το τελευταίο του ολόκληρο 90λεπτο τρεις μέρες αργότερα, στο League Cup με τη Shrewsbury, όταν οδήγησε για στερνή φορά τους Reds από τη φυσούνα στο γήπεδο. Δεν άξιζε σ' αυτόν τον παίκτη ένα τόσο χαμηλών τόνων φινάλε, σίγουρα όμως του άξιζε η αποθέωση που έζησε. Όλοι οι συμπαίκτες του, προφανώς στενοχωρημένοι που δεν κατάφεραν να τον ξεπροβοδίσουν στη νέα του ζωή και καριέρα (έχει ήδη πάρει θέση στο προπονητικό τιμ της ομάδας Κ23), φορώντας φανέλες με το όνομα και τον αριθμό του, τον συνόδευσαν στον γύρο του θριάμβου με όλο το γήπεδο να σείεται από το τραγούδι "One Chrissy Cohen, there's only one Chrissy Cohen".

Η ζωή συνεχίζεται όμως, και η Forest αποχαιρέτησε τον κόσμο της για φέτος αφήνοντας πολλές υποσχέσεις παρά τη λευκή ισοπαλία. Ούτε μία, ούτε δύο, αλλά έξι αλλαγές έκανε ο Karanka σε σχέση με το ματς της Τρίτης με τη Barnsley. Ένας παίκτης που έχει αποσπάσει πολλά κολακευτικά σχόλια από τον Βάσκο παρ' όλη τη μικρή του παρουσία στην εποχή της θητείας του, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, πήρε τη θέση του Ben Watson που έμεινε εκτός αποστολής (εξ ου και αρχηγός ο Fox). Ο Tendayi Darikwa ήταν στο αρχικό σχήμα αντί του Eric Lichaj, o Ben Osborn φυσικά αντί του άτυχου Juan Rafael Fuentes, o Jack Colback επέστρεψε στη θέση του Liam Bridcutt και ο Joe Lolley σε αυτή του Matty Cash, ενώ γύρισε μετά από καιρό και ο Daryl Murphy αντί του Ben Brereton. Όσοι περίμεναν να δουν στη 18άδα τον Jack Hobbs ατύχησαν, και οι μέρες του υψηλόσωμου σέντερ μπακ στο City Ground μοιάζουν μετρημένες.

Αν ο Lee Tomlin θέλει να μείνει στο City Ground δεν το ξέρω 100%. Πάντως η σημερινή του εμφάνιση αυτό έδειξε. Ο επιθετικός χαφ που ανήκει στην Cardiff, και για τον οποίο Karanka και Neil Warnock δήλωσαν πρόσφατα ότι θα μιλήσουν στο τέλος της σεζόν (ο μάνατζερ της Forest δείχνει να στοχεύει στην εμπειρία, εξ ου και η επικείμενη κρούση στη Burnley για τον Dean Marney), ήθελε πολύ να σκοράρει και δεν έχανε ευκαιρία να το "φωνάξει". Μόλις στο 4' ανάγκασε τον Frank Fielding σε δύσκολη απόκρουση και άρχισε ένας κύκλος μονομαχιών μεταξύ των δύο, που ολοκληρώθηκε στο 65', όταν ο Tomlin εκτέλεσε άσχημα για την κλάση του το πέναλτι που κέρδισε ο Osborn από τον γκολκίπερ της City και ο τελευταίος τον "ψώνισε". Ενδιάμεσα ο Tomlin είχε σουτάρει με τη μία άουτ στο 17' σε μια χαμένη φάση, όπου έγινε κάτοχος της μπάλας από την επιμονή του Lolley (κι αυτός φανταστικός σήμερα) να πιέσει τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων, και ο Fielding είχε "βγάλει" δύο ωραία σουτ του μετά από ατομικές προσπάθειες στο 37' και το 52'.

Εκτός από το σόου του Tomlin, η Forest έχασε αρκετές ακόμα ευκαιρίες και σίγουρα αδικείται από το 0-0. Μόνο ο Μπουχαλάκης αστόχησε σε δύο μακρινά σουτ στο 24' και το 53' και έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 29', στέλνοντας την κεφαλιά του από καλή θέση ψηλά άουτ έπειτα από σέντρα-αλφάδι του Lolley. O τελευταίος στο 32' πέρασε εντυπωσιακά δύο παίκτες αλλά σούταρε πάνω στον Fielding, ενώ άλλο ένα καλό σουτ του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κοντραρίστηκε σε κόρνερ. Την ευκαιρία του ματς έχασε πάντως ο Adlène Guédioura, που στο 43' σε φοβερή σέντρα του Osborn κατάφερε να μη στείλει το μονοκόμματο σουτ που έπιασε στο τέρμα. Μα και μετά το πέναλτι, όταν ο ρυθμός έπεσε αισθητά, είχαμε ένα καλό σουτ του Michael Mancienne μετά από κόρνερ λίγο άουτ (77'). Οι Robins (που υποτίθεται ότι έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί και η ισοπαλία τούς στέρησε και τις μαθηματικές ελπίδες για πλέι-οφ) δεν κατέγραψαν σπουδαίες ευκαιρίες, εκτός από μια σέντρα σουτ του Famara Diédhiou που δεν εκμεταλλεύτηκε κανείς (27'), ένα όχι ιδιαίτερα ανησυχητικό σουτ του Bobby Reid (57') και μια κεφαλιά του Aden Flint από φάουλ του Korey Smith (73'). O Diédhiou πέτυχε γκολ αμέσως μετά το χαμένο πέναλτι, βρισκόταν όμως σε θέση οφσάιντ.

Στο φινάλε του πρωταθλήματος η Forest γίνεται ρυθμίστρια της υπόθεσης "παραμονή". Να εξηγηθούμε: Μετά από τη σημερινή φοβερή νίκη της Burton επί της Bolton, οι Brewers του Nigel Clough πάνε να πετύχουν το colpo grosso της παραμονής για δεύτερη σερί σεζόν ενώ όλοι τους είχαν ξεγραμμένους. Επίσης οι ήττες της Reading από την Ipswich και της Birmingham από την QPR τις έβαλαν κι αυτές στη ρουλέτα της τελευταίας στιγμής. Στη βαθμολογία Birmingham και Reading έχουν από 43 βαθμούς, Barnsley και Burton από 41 και η Bolton 40. Δύο από αυτές τις ομάδες θα ακολουθήσουν τη Sunderland στη League One. Οι αγώνες είναι Birmingham εναντίον Fulham (η δεύτερη κυνηγάει απευθείας άνοδο), Cardiff εναντίον Reading (ίδια περίπτωση με την προηγούμενη), Derby εναντίον Barnsley (η Derby με νίκη και εκτός δραματικού απροόπτου και με ισοπαλία κλειδώνει την εξάδα, με ήττα κινδυνεύει να μείνει εκτός), Preston εναντίον Burton (τελευταία ευκαιρία της Preston να μπει στα πλέι-οφ αν χάσει η Derby) και... Bolton εναντίον Forest. Από τις ομάδες που παίζουν με τις υποψήφιες για υποβιβασμό, μόνο η Forest είναι εντελώς αδιάφορη!

Και ένα υστερόγραφο: Γιατί άραγε φέτος δεν έγινε ψηφοφορία για τον Παίκτη της Σεζόν, και φυσικά ούτε απονομή στο τέλος του ματς; Απορώ...

Forest: Καπίνο, Darikwa, Mancienne, Fox, Osborn, Μπουχαλάκης (Cash 79'), Colback, Guédioura (Bridcutt 71'), Lolley, Tomlin (Cohen 89'), Murphy.
Bristol City: Fielding, Smith, Flint, Baker (O'Dowda 13'), Kelly, Paterson, Pack, Walsh (Pisano 63'), Bryan, Reid, Diédhiou (Brownhill 69').
Διαιτητής: Jeremy Simpson. Κίτρινες: Colback 45+3' - Fielding 64'.
Θεατές: 24.722 (Forest: 23,263).

Aitor Karanka: "Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Παίζαμε μόνο για το γόητρο, αλλά ξέραμε ότι αγωνιζόμασταν για τελευταία φορά φέτος στην έδρα μας και θέλαμε να ολοκληρώσουμε όσο το δυνατόν πιο καλά. Δημιουργήσαμε ούτε κι εγώ ξέρω πόσες ευκαιρίες, χάσαμε και πέναλτι. Έδωσα ευκαιρίες σε διαφορετικούς παίκτες, των οποίων η συμπεριφορά ήταν καταπληκτική, και χάρηκα γιατί για μένα έτσι πρέπει να τελειώνει μια σεζόν. Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο χάσαμε το πέναλτι, αλλά είμαι ευχαριστημένος από τη στάση όλων των παικτών. Δεν είναι κάτι εύκολο, ειδικά για παίκτες σαν τον Μπουχαλάκη, που δεν είχαν παίξει καθόλου. Αυτοί οι παίκτες άρπαξαν την ευκαιρία τους και έπαιξαν καλά, και τώρα έχω πολλές και δύσκολες αποφάσεις να πάρω. Ξέρω πόσο σημαντικός είναι εδώ ο Cohen και πόσο τον αγαπάει ο κόσμος. Τον ρωτήσαμε αν ήθελε να παίξει. Κι εγώ παίκτης ήμουν, και ξέρω πως ο καλύτερος τρόπος να πεις αντίο είναι στο γήπεδο. Σήμερα το ομορφότερο σημείο του αγώνα ήταν η στιγμή της εισόδου του. Εκείνος μπορούσε να πει αντίο μέσα στο γήπεδο κι εγώ να νιώσω πόσο σημαντικός ήταν για αυτόν τον σύλλογο. Πρέπει να συνεχίσουμε μαζί για να χτίσουμε κάτι καλό. Ο Chris θα είναι πάντα ένας από μας, και μαζί θα προχωρήσουμε".

* Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα της εφημερίδας Nottingham Post.