bristolc18191

Να ξεκινάς με ισοπαλία σ' ένα γήπεδο όπου τέσσερα χρόνια τώρα χάνεις (δεχόμενος μάλιστα και δύο γκολ τη φορά) δεν το λες κι άσχημο. Τουτέστιν, μισογεμάτο το ποτήρι. Ναι, αλλά σκοράρεις στα 50 δευτερόλεπτα και για ένα ολόκληρο ημίχρονο περιορίζεις τους γηπεδούχους (που δεν είναι και καμιά ομάδα της πλάκας) σε παθητικό ρόλο, και παρ' όλα αυτά η νίκη σού ξεφεύγει. Τουτέστιν, μισοάδειο. Διαλέγετε και παίρνετε. Προσωπικά θα δηλώσω ευχαριστημένος, αφού όπως θα δούμε μαζί παρακάτω τα πράγματα θα μπορούσαν να εξελιχθούν και χειρότερα.

Δεν ηταν μόνο το déjà vu του γκολ στα πρώτα λεπτά, στο οποίο πιστεύω δεν υπάρχει ούτε ένας φίλος της Forest που να μη θυμήθηκε την εφιαλτική -σε αυτόν τον τομέα και όχι μόνο- περσινή περίοδο, αλλά και η κυριαρχία των γηπεδούχων εξαιτίας της κακής αντίδρασης που βγάλαμε μετά από αυτό και θα μπορούσε να μας στοιχίσει ένα ακόμα γκολ στο παθητικό μας. Αργήσαμε να ξυπνήσουμε, είναι η αλήθεια, αλλά μετά δώσαμε κάθε δικαίωμα στον προπονητή μας να λέει πως είδε στοιχεία από την ομάδα που θέλει να γίνει η Forest. Είναι αρχή ακόμα, ας μην το ξεχνάμε αυτό, και η Forest εμφάνισε στην ενδεκάδα της τέσσερις εντελώς νέους παίκτες και άλλους τρεις που έπαιξαν πέρσι μόνο από Ιανουάριο μέχρι Μάιο.

Ας σταθούμε λίγο στην ενδεκάδα, που ήταν αυτή που παρατάχθηκε απέναντι στη Bournemouth στο τελευταίο φιλικό, με μόνη διαφορά τη συμμετοχή του Ben Watson αντί του Jack Colback. Η Forest διαθέτει πλέον τέτοιο βάθος, ώστε έχει την πολύτέλεια να περιμένει να φτάσει στην επιθυμητή αγωνιστική κατάσταση ένας παίκτης όπως ο Colback και να αφήνει εκτός 18άδας παίκτες όπως ο Hillal Soudani ή ο Liam Bridcutt. Τους οποίους θα χρειαστεί (για να βγάλω κι εγώ το δικό μου παράπονο) αν φορτώνεται με κάρτες με την ίδια ευκολία όπως σήμερα - ανεξάρτητα αν σε κάποιες από αυτές ο Darren Bond έδειξε μεγάλη αυστηρότητα. Είδα στα social media να λοιδορείται ο Aitor Karanka επειδή "έχει σέντερ φορ 6 εκατομμυρίων (Lewis Grabban) και κατεβάζει έναν 35χρονο (Daryl Murphy)". Αυτοί είναι οι οπαδοί της Forest και δεν θα αλλάξουν ποτέ. Η αισιοδοξία τους μπορεί να μετατραπεί σε γκρίνια σε κλάσματα του δευτερολέπτου. Φανταστείτε δηλαδή ο γερο-Daryl να μην είχε πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, να μην είχε δοκάρι και να μη συμμετείχε στις περισσότερες από τις καλές φάσεις που έφτιαξε σήμερα η ομάδα...

Δεν είχε πολλές φάσεις το ματς, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης χτύπησε και πάλι στην αρχή και έφερε στο νου παλιές, κακές μέρες. Μόλις στο 5' ο Costel Pantilimon έκανε μεγάλη απόκρουση όταν σε κόρνερ του Niclas Eliasson η άμυνα κοιμήθηκε και άφησε τον Callum O'Dowda να σουτάρει. Η μπάλα έφτασε και πάλι στον Σουηδό που σέντραρε στο πέναλτι, όπου ο Michael Dawson άργησε να διαβάσει τη φάση (ίσως το μόνο του λάθος σε όλο το ματς) και ο Ben Osborn των 1,70 μ. βρέθηκε στον αέρα με δύο Robins. Λογικό να τον νικήσουν, και το χειρότερο ήταν ότι από τους δύο βρήκε τη μπάλα ο νεοφερμένος Andreas Weimann, πρώην παίκτης της Derby, που πανηγύρισε μπροστά στους κοντά 2.700 φίλους της Forest με το δάχτυλο στο στόμα. Και τα πράγματα θα γίνονταν ακόμα χειρότερα αν στο 15', πάλι από κόρνερ του Eliasson, ο Osborn δεν ήταν πάνω στη γραμμή για να αποκρούσει την κεφαλιά του Marlon Pack που είχε εξουδετερώσει τον Pantilimon.

Αυτό που οφείλουμε να ομολογήσουμε είναι πως μετά το δεύτερο αυτό καμπανάκι η αντίδραση ήταν άμεση, και στο 17' ο Gil Dias έστειλε ένα γερό αριστερό σουτ να περάσει όχι και πολύ πάνω από τα δοκάρια του Niki Mäenpää, που αποκτήθηκε από τη City πριν από μερικές μέρες. Ο Φινλανδός γκολκίπερ πάντως πρέπει να ίδρωσε αρκετά στη φάση του 28', όταν πάλι ο Dias έκλεψε τη μπάλα κάτω από το κέντρο, παρέσυρε την άμυνα και τροφοδότησε τον Murphy, που είδε το σουτ του πρώτα να κοντράρεται από τον Nathan Baker, έπειτα να αποκρούεται ενστικτωδώς από τον Mäenpää, να βρίσκει και δοκάρι και να φεύγει κόρνερ. Η πρωτοβουλία είχε πλέον αλλάξει χέρια, αν και δεν υπήρξε άλλη άξια λόγου ευκαιρία πριν το σφύριγμα της ανάπαυλας.

Η Forest ομως ήταν αποφασισμένη, και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της επανάληψης είχε ήδη ισοφαρίσει. Ο Osborn βρέθηκε σε θέση αριστερού εξτρέμ, βλέποντας αμυντικό μπροστά του γύρισε στον Adlène Guédioura και αυτός με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Murphy, που σκόραρε με άπιαστη κεφαλιά σχεδόν από το ίδιο ακριβώς σημείο που είχε βρει δίχτυα και ο Weimann. Η πρωτοβουλία σιγά σιγά εξελίχθηκε σε απόλυτη κυριαρχία, και στο 66' ο Osborn βρήκε τον Murphy πλάγια αριστερά στην περιοχή. Ο Ιρλανδός άκουσε το ένστικτό του και αντί για σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Mäenpää με κεφαλιά, ήταν όμως δύσκολο από τέτοια γωνία και ο Φινλανδός μπλόκαρε. Κάτι πήγε να κάνει η City στο 71' με το σουτ του Joe Bryan από το "D", όμως ο Pantilimon (θεατής σε όλο σχεδόν το δεύτερο μέρος) απέκρουσε και ο Osborn απομάκρυνε.

Ο Karanka έκανε την πρώτη του αλλαγή στο 73', με τον Grabban να παίρνει τη θέση του Murphy, και πέντε λεπτά ο πρώην άσος της Bournemouth, ενεργώντας με περίσσιο αλτρουισμό, βρήκε μέσα στην περιοχή τον João Carvalho. Ο Πορτογάλος, που με τη σημερινή εμφάνιση άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον, απέφυγε με περιστροφική κίνηση τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως δεν έπιασε το σουτ όπως ήθελε και ο Mäenpää μπλόκαρε. Ακολούθησε στο 80' η αλλαγή του Dias με τον Joe Lolley, που στο 86' ανάγκασε τον Mäenpää σε μια πολύ καλή απόκρουση σε κόρνερ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Guédioura και μακρινό σουτ. Η ώρα περνούσε, οι Robins έκαναν καθυστερήσεις, οι δικοί μας τους πετούσαν τη μπάλα για να εκτελέσουν ελεύθερα ή πλάγια, όμως άλλη ευκαιρία δεν παρουσιάστηκε για να πάρουμε και τους τρεις πόντους. Αντιθέτως, η αλλαγή στο 87' με τον Tobias Figueiredo να παίρνει τη θέση του Dawson μάς άφησε μια γεύση ανησυχίας, αφού υπό κανονικές συνθήκες δεν αλλάζεις τον σέντερ μπακ σου τόσο κοντά στη λήξη ενώ πας για τη νίκη...

Την πρώτη νίκη θα την κυνηγήσουμε πλέον την Τρίτη το βράδυ, στο City Ground, απέναντι στη West Brom που έπεσε θύμα της πιο μεγάλης έκπληξης της πρεμιέρας, χάνοντας στο γήπεδό της με 2-1 από τη Bolton με γκολ στο 89'. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Birmingham-Norwich 2-2, Brentford-Rotherham 5-1, Ipswich-Blackburn 2-2, Millwall-Middlesbrough 2-2, Preston-QPR 1-0, Wigan-Sheffield Wednesday 3-2, Sheffield United-Swansea 1-2 και χθες το βράδυ Reading-Derby 1-2. Αύριο παίζουν Leeds-Stoke και τη Δευτέρα Hull-Aston Villa.

Bristol City: Mäenpää, Hunt, Webster, Baker, Bryan, Eliasson (Eisa 80'), Pack, Brownhill, O'Dowda (Smith 68'), Paterson (Taylor 68'), Weimann.
Forest: Pantilimon, Darikwa, Dawson (Figueiredo 87'), Fox, Osborn, Guédioura, Watson, Dias (Lolley 80'), Carvalho,Gonçalves, Murphy (Grabban 73').
Σκόρερς: Weimann 5' - Murphy 46'.
Διαιτητής: Darren Bond. Κίτρινες: Guedioura 50', Dias 60', Carvalho 81', Watson 93'.
Θεατές: 22.395 (Forest: 2.692).

Aitor Karanka: "Είμαι ευχαριστημένος, ειδικά από το δεύτερο ημίχρονο, όπου μοιάζαμε με την ομάδα που θέλω να γίνουμε. Είχαμε μια τέλεια προετοιμασία, αλλά στην αρχή του παιχνιδιού δείξαμε να μην έχουμε καταλάβει ότι σήμερα ξεκινούσε η Championship, και από αυτό το λάθος δύσκολα συνέρχεσαι. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε εντελώς άλλη συμπεριφορά και δείχναμε εντελώς διαφορετική ομάδα. Η Bristol City απλώς ήθελε τη νίκη περισσότερο από μας στο πρώτο δεκάλεπτο και οφείλαμε να δείξουμε την ίδια ένταση με τους αντιπάλους μας. Είναι δύσκολη η μετάβαση από τα φιλικά στα επίσημα ματς, οπότε κάποια λάθη είναι φυσικό να γίνουν. Το μόνο που ελπίζω είναι να μάθουμε από αυτό το λάθος και να είναι το τελευταίο που βλέπουμε. Ο Murphy προπονείται μαζί μας από την πρώτη μέρα της προετοιμασίας, ενώ ο Grabban ήρθε αργότερα. Χαίρομαι για λογαριασμό του γιατί τον ξέρω εδώ και πέντε χρόνια, και είναι ένας πολύ καλός επιθετικός που έχει κερδίσει τον γενικό σεβασμό. Πολλοί έλεγαν ότι δεν σκόραρε στα φιλικά, αλλά σκόραρε σήμερα, που το γκολ του ήταν πιο σημαντικό για μας. Ελπίζω να αποδειχθεί σημαντικό και για τον ίδιο ώστε να ανακτήσει την αυτοπεποίθησή του. Και οι τρεις Πορτογάλοι έπαιξαν καλά, και ήταν καλό για τους Carvalho και Gonçalves που έβγαλαν όλο το 90λεπτο. Διαθέτουν όλοι τους ποιότητα και θα μας βοηθήσουν σε όλη τη σεζόν, δεν παύουν όμως να αποτελούν απλώς ένα μικρό μέρος μιας ομάδας με πλούσιο ταλέντο".

* Η φωτογραφία είναι από την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου.