swansea18191

Θυμάμαι το κλασικό ρεφρέν κάποιων μάνατζερ της Forest όχι και τόσο πολλά χρόνια πίσω: "Για να πετύχουμε πρέπει να κάνουμε τις ισοπαλίες νίκες και τις ήττες ισοπαλίες". Ήρθε ξανά στο μυαλό μου μετά τη φετινή επιστροφή της ομάδας στην (κακή;) συνήθεια να συσσωρεύει ισοπαλίες. Το 0-0 στο Liberty ήταν η πέμπτη φετινή σε επτά αγώνες πρωταθλήματος, και το σερί αγώνων χωρίς νίκη στην Championship ανέβηκε στους τέσσερις. Δε λέω, σκληρή έδρα, κι απέναντι μια ομάδα που έπεσε από την Premiership και βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην πρώτη εξάδα, αλλά οι Reds -πολύ απλά- ήταν καλύτεροι και έπρεπε να νικήσουν.

Η Forest κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο, και ναι μεν δεν δημιούργησε πληθώρα ευκαιριών, ήταν όμως πολύ περισσότερες από των αντιπάλων της και σαφώς αρκετές για να της δώσουν την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της. Αντίθετα, η λευκή ισοπαλία την έριξε στη 15η θέση, δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ βοήθησε τους Swans να σκαρφαλώσουν στην 6η. Η ομάδα του Graham Potter είχε κορυφαίο τον τερματοφύλακά της Erwin Mulder (που συνεχίζει την καλή ολλανδική παράδοση στο τέρμα των Ουαλών μετά τους Dorus De Vries και Michel Vorm), και αυτό λέει πολλά. Από την άλλη, ο εικονιζόμενος πάνω Ben Osborn θα έχει κάθε λόγο να τα βάζει με την τύχη του. Έπαιξε από την αρχή στη φυσική του θέση στο αριστερό άκρο της επίθεσης και, παρά το γεγονός ότι η ομάδα αναπτυσσόταν μάλλον μονόπαντα, από τη δεξιά πλευρά, τελικά όμως λόγω των καλών του τοποθετήσεων έφτασε να γίνει αποδέκτης των περισσότερων επιθετικών προσπαθειών της ομάδας, αλλά τον πρόδωσαν τα τα τελειώματά του...

Θετικά σημεία υπήρξαν, και αρκετά μάλιστα. Το κυριότερο ήταν η αγωνιστική συμπεριφορά της ομάδας, με πολύ τρέξιμο και πίεση ψηλά, που έφερε μια κόπωση προς το τέλος αλλά και πάλι με τις αλλαγές είχαμε το πάνω χέρι. Πολύ ενθαρρυντική ήταν η απόδοση του Saidy Janko, που πήρε θέση στο αρχικό σχήμα για το ντεμπούτο του και έκανε πάρτι από την αριστερή πλευρά της Swansea, με τη βοήθεια (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) του Matty Cash, με συνέπεια τη μονόπαντη ανάπτυξη που λέγαμε πριν. Έβγαλε καλές σέντρες και είχε καλή παρουσία και στα αμυντικά του καθήκοντα, αν και το παράκανε στο τάκλιν του 44' στον Bersant Celina και ένας πιο αυστηρός διαιτητής θα μπορούσε και να τον αποβάλει. Ο Κοσοβάρος στάθηκε αδύνατο να συνεχίσει στο δεύτερο ημίχρονο... Πολύ θετική ήταν και η επανεμφάνιση του Adlène Guédioura, έστω και με τη μάσκα που βλέπετε στη φωτογραφία. Ο Αλγερινός είναι δύναμη στο κέντρο και μας έλειψε πολύ... Τον πρόδωσε κι αυτόν βέβαια η κούραση από την απραξία και έδωσε τη θέση του στον σαφώς πιο συντηρητικό Ben Watson. Η άμυνα στάθηκε πολύ καλά, μην επιττρέποντας στη Swansea να φτιάξει πολλές φάσεις, κι όταν οι γηπεδούχοι τα κατάφερναν ο Costel Pantilimon ήταν εκεί, ολοφάνερα καλύτερος από τις προηγούμενες όχι και τόσο πειστικές εμφανίσεις. Γενικά, αν κάποια από τις ευκαιρίες μας γινόταν γκολ θα μιλούσαμε για μια πολύ καλή εκτός έδρας εμφάνιση και ένα δίκαιο αποτέλεσμα, και ίσως αυτό πρέπει να κρατήσουμε ως προίκα για τη συνέχεια. Ακολουθούν δύο εντός έδρας ματς με Sheffield Wednesday και Rotherham (δύο ομάδες που βρίσκονται από πάνω μας στη βαθμολογία), τρία αν λογαριάσουμε και αυτό με τη Stoke για το League Cup, και είναι πλέον καιρός να δημιουργήσουμε κάποιο μομέντουμ ώστε η ομάδα να πάρει μπρος για τα καλά.

Οι επελάσεις του Janko από τα δεξιά ξεκίνησαν από το τρίτο κιόλας λεπτό, όταν έκανε μια χαμηλή σέντρα αλλά ο Osborn δεν τα κατάφερε να έρθει σε επαφή με τη μπάλα. Το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα στη σέντρα του Cash, αλλά την έστειλε συστημένη πάνω στον Mulder. Μετά από μια μεγάλη περίοδο άτεχνου και σκληρού παιχνιδιού εκατέρωθεν, οι Reds απείλησαν ξανά στο 29' με τον Mulder να αποκρούει μάλλον εύκολα στην κλειστή γωνία του τη σέντρα-σουτ του Osborn. Ίδιοι ήταν οι πρωταγωνιστές και στη φάση του 40', με τον Ολλανδό να δυσκολεύεται πολύ περισσότερο και να διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση ο Jack Robinson έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Mulder ήταν πάλι εκεί για να αποκρούσει.

Αν και με δύο αναγκαστικές αλλαγές στο ημίχρονο (και ο Jay Fulton έπαιζε με μπανταρισμένο κεφάλι μετά από εναέρια σύγκρουση με τον Robinson και δεν άντεξε), η Swansea ξεκίνησε καλύτερα στην επανάληψη, και εκεί χρειάστηκαν οι πρώτες επεμβάσεις του Pantilimon, με καλές αποκρούσεις στο σουτ του Yan Dhanda στο 46' και την κοντινή προβολή του Joel Asoro στο 65', ενώ ο Barrie McKay, που φυσικά και ήθελε να αποδείξει ότι έφυγε άδικα από τη Forest κι ας λέει ό,τι θέλει, έκανε αισθητή την παρουσία του (μόνο) στο 78' με ένα όχι και πολύ άστοχο σουτ. Ενδιάμεσα ο Osborn είχε χάσει ίσως την καλύτερη ευκαιρία μας, όταν στο 63' από μπαλιά του Gil Dias (είχε περάσει στο ματς πριν από λίγο μαζί με τον João Carvalho, που αντικατέστησε τον μάλλον κακό ως οργανωτή-δεύτερο επιθετικό Joe Lolley) βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και το σουτ του πήρε πολλά εξωτερικά φάλτσα και έφυγε άουτ. Οι Πορτογάλοι έβαλαν αμέσως τη σφραγίδα τους στο ματς, με τον Carvalho στο 83' να βρίσκει μέσα στην περιοχή τον επανεμφανισθέντα Lewis Grabban αλλά εκείνος υπό πίεση να κάνει κακή πρώτη επαφή και να κόβεται, και με τον Dias να δημιουργεί την τελευταία φάση του αγώνα στο 87', όταν το απευθείας βολέ του από κόρνερ του Osborn αποκρούστηκε και πάλι σε κόρνερ από τον Mulder, που είχε πολύ κόσμο μπροστά του και δυσκολεύτηκε.

Η Sheffield Wednesday έρχεται την Τετάρτη στο City Ground μετά από την ισοπαλία (2-2) που παραχώρησε χθες στο Hillsborough στη Stoke. Στην κορυφή παραμένει η Leeds, παρά τη δική της ισοπαλία (1-1) στο Λονδίνο με τη Millwall. Την πλησίασαν όμως στον ένα βαθμό η Brentford (2-0 εντός τη Wigan) και η Bristol City (1-0 στο Ashton Gate τη Sheffield United), που έπιασαν στη δεύτερη θέση τη Middlesbrough (έχασε 1-0 στο Norwich). Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Την Παρασκευή Birmingham-West Brom 0-0 στο τοπικό ντέρμπι, και χθες Bolton-QPR 1-2, Hull-Ipswich 2-0, Preston-Reading 2-3, Rotherham-Derby 1-0, Blackburn-Aston Villa 1-1.

Swansea: Mulder, Roberts, van der Hoorn, Rodon, John, Grimes, Fulton (Naughton 46'), McKay, Celina (Asoro 46'), Dhanda (Carter-Vickers 68'), McBurnie.
Forest: Pantilimon, Janko, Hefele, Fox, Robinson, Guedioura (Watson 78'), Colback, Cash (Dias 59'), Lolley (Carvalho 59'), Osborn, Grabban.
Διαιτητής: Scott Duncan. Κίτρινες: Cash 42', Janko 44', Lolley 52'.
Θεατές: 19.522.

Aitor Karanka: "Νομίζω πως ήταν ένα πολύ καλό ματς για να παρακολουθήσει κάποιος - αν αυτός ο κάποιος δεν ήταν ένας από τους δύο μάνατζερ. Πολύ ευχάριστος αγώνας ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες, αλλά δείξαμε ότι είχαμε τον έλεγχο, με ή χωρίς κατοχή της μπάλας. Αυτή είναι η απόδοση που θέλω να βλέπω σε κάθε παιχνίδι, γιατί αν οι παίκτες μας συνεχίσουμε έτσι θα κάνουμε πολλές νίκες. Πάντα είναι ανησυχητικό όταν παίζεις καλύτερα για 60-70 λεπτά κι όμως δεν προηγείσαι, αλλά πιστεύω πως και το τέλος του αγώνα το διαχειριστήκαμε πολύ καλά. Τρέχαμε συνέχεια ως το τελευταίο δευτερόλεπτο για να βρούμε το γκολ της νίκης, και είναι κρίμα που δεν το πετύχαμε. Όμως με αυτό το ρόστερ δεν πειράζει, γιατί ξέρω ότι και γκολ θα βάλουμε και παιχνίδια θα κερδίσουμε. Προφανώς και θα ήταν καλύτερα να είχαμε νικήσει, αλλά ήταν σημαντικό το γεγονός ότι δείξαμε χαρακτήρα και επιθυμία για νίκη, ειδικά μετά την ήττα από τη Brentford. Τα ματς με Brentford και Birmingham δεν έδειξαν τις πραγματικές δυνατότητές μας, αλλά το σημερινό τις έδειξε. Η διακοπή των δύο εβδομάδων λόγω Εθνικών ήταν καλή για μας, γιατί μας επέτρεψε να μιλήσουμε με τους παίκτες και να προσπαθήσουμε να βρούμε τι πήγαινε στραβά. Όλοι συμφώνησαν ότι πρέπει να προσπαθούμε να παίζουμε με τον δικό μας τρόπο και με μεγαλύτερη ένταση, και ήταν φανερό πως αυτό κάναμε σήμερα".

* Η φωτογραφία είναι από την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου.