ipswich18192

Είναι, συνήθως, μια παρηγοριά για τον οπαδό, μετά από ένα αποτέλεσμα της ομάδας του που δεν του αρέσει, να ξεσπάει στους "εξωγενείς παράγοντες", με πρώτο και κύριο τη διαιτησία. Εμείς οι Έλληνες το ξέρουμε καλά, και πληροφορώ όσους δεν το γνωρίζουν ότι τελευταία αρχίζουν να το μαθαίνουν και οι Άγγλοι. Είναι ανακούφιση να ψάχνεις για διαιτητικά λάθη που σου στέρησαν αυτό που πιστεύεις ότι άξιζες, και μεγάλη απογοήτευση να μη βρίσκεις. Αλλά η τέλεια κατάθλιψη του (σωστού) οπαδού είναι να υπάρχουν μεν λάθη εις βάρος του, και η ίδια η εμφάνιση της ομάδας του να μην τον αφήνει να γκρινιάξει γι' αυτά.

Κάτι τέτοιο συνέβη και με μας σήμερα στο Portman Road απέναντι στην ουραγό Ipswich, που ναι μεν δείχνει να μη σώζεται ούτε με θαύμα, αλλά και μετράει στα επτά τελευταία παιχνίδια της έξι ισοπαλίες (όλες με 1-1!), τις τέσσερις μάλιστα απέναντι σε ομάδες που διεκδικούν άνοδο (Derby, West Brom, Bristol City, Forest). Μας ακυρώθηκε ένα κανονικότατο γκολ λίγο πριν το ημίχρονο, ένα γκολ που θα μας έδινε προβάδισμα με 2-1 και, αν ο διαιτητής Keith Stroud το μετρούσε, ως όφειλε, ίσως ο αγώνας να είχε διαφορετική εξέλιξη. Αλλά προσωπικά δε μου πάει να γκρινιάξω μετά από μια τόσο υποτονική εμφάνιση, Οι Reds κατόρθωσαν να δεχθούν γκολ στην πρώτη επίθεση των αντιπάλων τους, που σημειωτέον διαθέτουν τη δεύτερη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος, να ισοφαρίσουν από μια στημένη φάση και να ανησυχήσουν μόνο μια φορά ακόμα (πέραν του αδίκως ακυρωθέντος γκολ) τον γκολκίπερ των Tractor Boys Bartosz Białkowski. Κατόρθωσαν επίσης στο τελευταίο τέταρτο αγώνα να περιοριστούν σε άκρως παθητικό ρόλο, και αντί να κυνηγήσουν το νικητήριο γκολ να κινδυνέψουν ουκ ολίγες φορές να χάσουν και αυτόν τον βαθμό που τους κρατάει σε απόσταση τριών πόντων από την έκτη Aston Villa. O Martin O'Neill, προς τιμή του, δεν έμεινε ούτε αυτός στην ατυχή απόφαση του Stroud και χαρακτήρισε το αποτέλεσμα δίκαιο, αφήνοντας τον πρώην παίκτη και δηλωμένο θαυμαστή του Paul Lambert να λέει ότι το πιο δίκαιο θα ήταν ένα 4-2 για τους γηπεδούχους. Κόψε κάτι κι εσύ...

Ο Βορειοϊρλανδός τεχνικός αυτή τη φορά δεν έκανε πειράματα. Πήγε με την πεπατημένη, καλωσορίζοντας την επιστροφή του Jack Robinson που εξέτισε την ποινή των δύο αγωνιστικών και βγάζοντας τον Ben Osborn πιο μπροστά, ως αριστερό εξτρέμ (που όμως συνέκλινε πολύ προς τα μέσα σε όλο το ματς). João Carvalho και Karim Ansarifard κάθισαν στον πάγκο, αφήνοντας τον γερόλυκο Daryl Murphy, που χθες έκλεισε τα 36, να δοκιμάσει την τύχη του σε ένα γήπεδο όπου γνώρισε την κορυφαία σεζόν της καριέρας του, όταν ως παίκτης της Ipswich το 2014-'15 πέτυχε 27 γκολ. Η μόνη αλλαγή που παραξένεψε λίγο τον κόσμο ήταν αυτή του Alex Milošević, που έτσι κι αλλιώς δεν είχε παίξει και πολύ καλά απέναντι στην Aston Villa, με τον Molla Wagué, ο οποίος δικαίωσε πάλι τον προπονητή του... αλλά μόνο επιθετικά!

Ο αμυντικός από το Μάλι ξεκίνησε με πολύ τρακ, αλλά βελτιωνόταν όσο περνούσε η ώρα. Το γκολ της Ipswich στο 5' ήταν 100% δικό του λάθος. Μετά από μια όμορφη προσπάθεια των γηπεδούχων από τα δεξιά, με τον Robinson να χάνει τον Gwion Edwards και τον αρχηγό Jack Colback (στην 50ή εμφάνισή του με την κόκκινη φανέλα) να αποτυγχάνει να ξελασπώσει τον συμπαίκτη του, ο Edwards σέντραρε συρτά μέσα στη μικρή περιοχή, όπου ο δανεικός από τη Huddersfield Γερμανός Collin Quaner πετάχτηκε ανάμεσα στον Tendayi Darikwa και τον Wagué, που τον κάλυπτε από μπροστά και έμεινε καρφωμένος στη θέση του, και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του μονίμως διστακτικού σε τέτοιες φάσεις Costel Pantilimon για το 1-0.

Η πρώτη σοβαρή αντίδραση για τη Forest άργησε ένα ολόκληρο τέταρτο. Στο 20' ο πεισματάρης Murphy έσωσε μια χαμένη μπαλιά και τροφοδότησε τον Osborn, που γύρισε στην περιοχή προς τον Joe Lolley, αλλά οι αμυντικοί δεν τον άφησαν να σουτάρει. Το έκανε στο 22' μετά από την κλασική του κίνηση από τα δεξιά (ελιγμός στην περιοχή και σουτ με το αριστερό), αλλά χωρίς δύναμη και ο Białkowski μπλόκαρε. Η ισοφάριση ήρθε στο 31', όταν σε κόρνερ του Lolley από τα δεξιά ο Wagué πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και έπιασε την κεφαλιά, που χτύπησε πρώτα στο σώμα του Jon Nolan πριν ο Πολωνός αποκρούσει, αφού όμως η μπάλα είχε ήδη περάσει τη γραμμή. Ο Wagué την έστειλε πάλι μέσα με προβολή, αλλά το τέρμα χρεώθηκε στον Nolan ως αυτογκόλ.

Οι Reds πήραν μπρος, στο 41΄ο Murphy σε φάουλ του Lolley έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά λίγο πάνω από τα δοκάρια και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιρλανδός βετεράνος επωφελήθηκε από ασθενή απόκρουση του Białkowski σε κεφαλιά του Yohan Benalouane μετά από ένα από τα γνωστά δυνατά πλάγια του Robinson, και από πολύ δύσκολη θέση πλάσαρε στην απέναντι γωνία. Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Καμιά σχέση, αφού στη φάση φαίνεται ξεκάθαρα πως όταν ο Benalouane πιάνει την κεφαλιά ο Murphy βρίσκεται ακόμα πίσω από τον προσωπικό του αντίπαλο και βγαίνει μπροστά του μόνο όταν αποκρούει ο τερματοφύλακας. Ο Stroud όμως δεν άκουγε κανέναν, προτιμώντας να υιοθετήσει την άποψη του επόπτη του που κοινώς τον "κρέμασε".

Είπαμε κι εμείς ότι μία ακόμα αδικία θα πείσμωνε τους δικούς μας. Λάθος. Η Ipswich διατήρησε τον έλεγχο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Ο O'Neill πέρασε στο ματς διαδοχικά τον Matty Cash, που συνήλθε από τον τραυματισμό του, τον Carvalho και τον Ansarifard, και όλα αυτά απέδωσαν μόνο μία ευκαιρία, έστω και μεγάλη, στο 76'. Σε σουτ του Cash η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Białkowski και κατέληξε στον Murphy, που μέσα από την περιοχή (από λίγο πλάγια, έστω) βιάστηκε ενώ δεν υπήρχε κανείς κοντά του και σούταρε αμέσως στην κλειστή γωνία του Πολωνού, που απέκρουσε πάλι σε κόρνερ. Αυτά! Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές καλές φάσεις. Στο 52' το μακρινό σουτ του Trevoh Chalobah έφυγε λίγο άουτ, στο 63' από βολέ του Białkowski ο Alan Judge απέφυγε τον Osborn και σέντραρε με τον Nolan μόνο στο πέναλτι να αστοχεί στην κεφαλιά του, στο 71' ο Kayden Jackson εκτός περιοχής από καλή θέση σούταρε πάνω στον Pantilimon, και δύο λεπτά αργότερα ο Stroud ακύρωσε γκολ του Nolan μετά από όμορφη κομπίνα με τον Judge σε φάουλ, λέγοντας ότι δεν είχε σφυρίξει ακόμα. Στο 82' από λάθος του Colback o Pantilimon έβγαλε κόρνερ το σουτ του Jackson, ο οποίος στις καθυστερήσεις ζήτησε και πέναλτι, αλλά ο Stroud δεν του έκανε το χατίρι. Η Ipswich στα τελευταία λεπτά εγκαταστάθηκε στην περιοχή μας με συνεχόμενα κόρνερ και φάουλ, κάνοντας τον ουδέτερο θεατή μάλλον να απορεί ποια ομάδα τελικά ήθελε περισσότερο αυτό το τρίποντο...

Η ισοπαλία έφερε πλέον τη Forest στην 11η θέση, αφού η Preston και η Sheffield Wednesday την προσπέρασαν με τις νίκες τους (1-0 τη Birmingham και 4-2 τη Blackburn αντίστοιχα, αμφότερες γηπεδούχοι). Η Aston Villa εδραιώθηκε στην 6η θέση, κατατροπώνοντας με 3-0 στο Villa Park τη Middlesbrough που παραπαίει και κινδυνεύει πια να βρεθεί εκτός εξάδας. Κάτω από τους Villans και την Preston παραμένουν Derby και Bristol City, με ένα και δύο ματς λιγότερα βέβαια - δεν έπαιξαν αυτό το Σαββατοκύριακο λόγω υποχρεώσεων στο Κύπελλο της Millwall και της Swansea (η επόμενη αντίπαλος της Forest μετά τη διακοπή λόγω εθνικών ομάδων έβαλε πολύ δύσκολα στη Manchester City πριν λυγίσει με 2-3 στο 88'). Η πρωτοπόρος Norwich νίκησε με κόπο εκτός 2-1 τη Rotherham, ενώ πίσω της βρίσκεται πλέον η Sheffield United, που το μεσημέρι πέρασε νικηφόρα (1-0) από το Elland Road και άφησε τη Leeds τρίτη. Σε απόσταση έξι βαθμών από την πρώτη τριάδα είναι η West Brom, νικήτρια με 1-0 της Brentford μέσα στο Λονδίνο. Στην ουρά η Wigan πήρε βαθιά ανάσα με το εντός 5-2 επί της προτελευταίας Bolton. Τα άλλα αποτελέσματα: Hull-QPR 2-2, Stoke-Reading 0-0.

Ipswich: Białkowski, Bree, Chambers, Pennington, Kenlock, Skuse (Chalobah 41'), Nolan, Bishop (Nsiala 90'), Edwards, Judge, Quaner (Jackson 59').
Forest: Pantilimon, Darikwa, Wagué, Benalouane, Robinson, Pelé (Ansarifard 77'), Yates (Cash 64'), Colback, Lolley, Osborn (Carvalho 64'), Murphy.
Σκόρερς: Quaner 5' - Nolan 31' (αυτογκόλ).
Διαιτητής: Keith Stroud. Κίτρινες: Colback 84', Benalouane 94'.
Θεατές: 16.709 (Forest: 1.691).

Martin O'Neill: "Πληρώσαμε το πολύ κακό ξεκίνημά μας, όταν αφήσαμε την Ipswich να σκοράρει στην πρώτη της επίθεση, αλλά επιστρέψαμε δυναμικά στο ματς και αξίζαμε την ισοφάριση που πετύχαμε. Και τότε, λίγο πριν το ημίχρονο, ήρθε η μεγάλη αμφισβητούμενη φάση. Ο Daryl φαίνεται να καλύπτεται κοντά στα δύο μέτρα, αλλά ο επόπτης σηκώνει για οφσάιντ. Θα είχαμε προηγηθεί με 2-1 στο ημίχρονο και η ψυχολογία του αγώνα θα είχε γυρίσει υπέρ μας. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κάποιες αλλαγές ώστε να αποκτήσουμε μεγαλύτερη δημιουργικότητα, με αποτέλεσμα να ανοιχτούμε λίγο και να βρει η Ipswich χώρο και να απειλήσει προς το τέλος, αλλά αντέξαμε. Η απόφαση του διαιτητή στην αμφισβητούμενη φάση φαινόταν πολύ εύκολη, όμως δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο δεν φτιάξαμε αρκετές ευκαιρίες ώστε να νικήσουμε, αξίζουν δε συγχαρητήρια στην Ipswich που έπαιξε πολύ καλά. Προσπαθούμε να μπούμε στα πλέι-οφ, άρα ξέραμε ότι έπρεπε να ρισκάρουμε στο δεύτερο ημίχρονο με επιθετικούς παίκτες, με συνέπεια να παρουσιάσουμε κενά στην άμυνα. Θέλαμε και τους τρεις βαθμούς, αλλά και ο Pantilimon έκανε κάποιες καλές αποκρούσεις ώστε να μείνουμε στο ματς και θεωρώ γενικά το 1-1 δίκαιο".

* Η φωτογραφία είναι από την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου.