pele guinea

Επτά παίκτες της Forest έφυγαν από το Nottingham στη διάρκεια αυτής της διακοπής για να ενσωματωθούν στις Εθνικές ομάδες των χωρών τους, και ευτυχώς επιστρέφουν όλοι υγιείς. Τρεις από αυτούς, ο Tendayi Darikwa, o Pelé και ο Alex Mighten, πανηγύρισαν τις προκρίσεις των ομάδων τους στον επόμενο γύρο του θεσμού όπου συμμετείχαν, ενώ αντίθετα δύο γεύτηκαν το πικρό ποτήρι του αποκλεισμού (Arvin Appiah, Brennan Johnson). O Costel Pantilimon ήταν ο μόνος εκπρόσωπος της Forest στα προκριματικά του Euro 2020 που μόλις ξεκίνησαν, ενώ ο Kieran Hayes δεν είχε να ανησυχεί για την έκβαση κάποιου αγώνα!

Για να βρεθούν εκεί που απαιτούσαν οι υποχρεώσεις των ομάδων τους, οι διεθνείς της Forest διήνυσαν συνολική απόσταση 31.107 χιλιομέτρων, την πέμπτη μεγαλύτερη στην Championship πίσω από τους αντίστοιχους της Reading (44.547), της Sheffield Wednesday (36.497), της Aston Villa (34.770) και της Stoke (32.975). Βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς, τα περισσότερα απ' αυτά τα "έγραψε" αυτός που δεν έπαιξε καν! Ο 20χρονος Hayes της ομάδας Κ23, που αποφάσισε να παίξει μπάλα για την πατρίδα της μαμάς του, τις μακρινές Φιλιππίνες, πήγε για να μετάσχει σε προπονητικό καμπ -της ανδρικής ομάδας παρακαλώ- αλλά δεν έδωσε κάποιον επίσημο ή φιλικό αγώνα. Στον αντίποδα, ο Appiah πήγε μόλις 46 χιλιόμετρα πιο πέρα, στο Burton! Για να δούμε πώς τα πήγε ο καθένας τους.

Tendayi Darikwa (Ζιμπάμπουε)

24/3: Ζιμπάμπουε-Κονγκό Μπραζαβίλ 2-0 στη Harare. Γεμάτο 90λεπτο για τον αμυντικό της Forest, που κατέγραψε την πέμπτη διεθνή συμμετοχή του βοηθώντας τη Ζιμπάμπουε να νικήσει την ουραγό ομάδα του ομίλου της και να προκριθεί ως πρώτη στα τελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, που θα γίνουν τον Ιούνιο και τον Ιούλιο στην Αίγυπτο. Το σκορ άνοιξε στο 20' ο Khama Billiat με εκτέλεση φάουλ και στο 36' ο αρχηγός Knowledge Musona έγραψε το 2-0 μετά από λάθος της κονγκολέζικης άμυνας. O Darikwa, που έπαιξε φορώντας τη φανέλα με το Νο 2, είδε και την κίτρινη κάρτα (48') για ένα μαρκάρισμα, αλλά μάλλον δεν τον πολυπείραξε, αφού όλη η χώρα πανηγύρισε με πάθος την πρόκριση των "Πολεμιστών"... O "Teddy" αφιέρωσε με δηλώσεις του τη νίκη και την πρόκριση στα θύματα του κυκλώνα "Isai", που έστειλε πρόσφατα στον τάφο 700 ψυχές στη Ζιμπάμπουε, τη Μοζαμβίκη και το Μαλάουι.

Pelé (Γουινέα Μπισάου)

23/3: Γουινέα Μπισάου-Μοζαμβίκη 2-2 στο Bissau. Φοβερό θρίλερ παίχτηκε στο "Στάδιο της 24ης Σεπτεμβρίου", καθώς η πρόκριση για τα τελικά της Αιγύπτου άλλαξε χέρια δύο φορές στο τέλος του αγώνα! Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12' με τον Piqueti Djassi και έδειχναν να έχουν τον πλήρη έλεγχο, ώσπου λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, στο 49', ο Stanley Ratifo ισοφάρισε με ατομική προσπάθεια και πολύ ωραίο τελείωμα. Στη Μοζαμβίκη δεν αρκούσε η ισοπαλία, κι έτσι τα έδωσε όλα στο τέλος και το γκολ του Nelson Divrassone στο 89' μετά από αναστάτωση στην άμυνα της Γουινέας έδειξε να τη δικαιώνει. Όμως στο 93', μετά από εκτέλεση φάουλ του αρχηγού José Luis Mendes και λάθος κεφαλιά αμυντικού προς τα πίσω η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και σε κενό τέρμα ο Frederic Mendy έγραψε το 2-2, που εξασφάλισε στους "Djurtus" (ράτσα άγριων σκύλων της Αφρικής) την πρώτη θέση του ομίλου. Ο Pelé (στη φωτογραφία από παλαιότερο αγώνα με τη Ναμίμπια) αγωνίστηκε με το "10" στην πλάτη σε όλο το ματς, επίσης στην 5η διεθνή του συμμετοχή.

Costel Pantilimon (Ρουμανία)

23/3: Σουηδία-Ρουμανία 2-1 στη Solna, στην πρεμιέρα του ΣΤ' ομίλου των προκριματικών του Euro. Ο Costel, ως είθισται, έμεινε στον πάγκο και χάζευε την εντυπωσιακή Friends Arena με τη συρόμενη οροφή την ώρα που ο Ciprian Tătărușanu υπερασπιζόταν τη ρουμανική εστία απέναντι στη Σουηδία, στην οποία δεν κλήθηκε ο Alex Milošević (μάλλον του έφαγε τη θέση ο δικός μας Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος της Κοπεγχάγης, που πάντως δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Janne Andersson). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο 2-0 με κοντινό σουτ του Robin Quaison της Mainz (33') και με τον ίδιο περίπου τρόπο, αυτή τη φορά όμως με τον Viktor Claesson της Krasnodar (40'). Οι Ρουμάνοι κατάφεραν απλώς να μειώσουν με κεφαλιά του Claudiu Keșerü της Ludogorets (58') και έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 93', όταν ο πρώην γκολκίπερ του ΠΑΟΚ (και νυν της Roma) Robin Olsen απέκρουσε ενστικτωδώς εξ επαφής πλασέ του βετεράνου της Kayserispor Cristian Săpunaru.

26/3: Ρουμανία-Νησιά Φερόε 4-1 στο στάδιο "Dr. Constantin Rădulescu" του Cluj. Σωστά μαντέψατε, ο Costel ήταν πάλι στον πάγκο. Σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο, η Ρουμανία προηγήθηκε με 3-0 μέσα σε έξι λεπτά, με ένα γκολ του... οικοδεσπότη Ciprian Deac (CFR Cluj) στο 26' και δύο του Keșerü στο 29' και στο 32', πριν μειώσουν οι νησιώτες στο 40' με πέναλτι του Viljormur Davidsen. Ένα ακόμα γκολ από τον George Pușcaș της Palermo στο 63' για τους γηπεδούχους έγραψε το τελικό σκορ.

Arvin Appiah (Αγγλία Κ19)

20/3: Αγγλία-Τσεχία 4-1. Εντυπωσιακά ξεκίνησαν οι πιτσιρικάδες του Keith Downing τους αγώνες του Β' ομίλου του Elite Round στο St. George's Park του Burton, με στόχο την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19, που θα γίνει τον Ιούλιο στην Αρμενία. Αν και οι Τσέχοι τούς αιφνιδίασαν παίρνοντας προβάδισμα στο 10' με μακρινό σουτ του Jakub Selnar, οι μικροί Άγγλοι ισοφάρισαν αμέσως (11') με τον Bukayo Saka της Arsenal και θα προηγούνταν στην ανάπαυλα αν ο Ian Poveda της Manchester City δεν αστοχούσε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία ήταν καταιγιστική και πέτυχε άλλα τρία γκολ, στο 49' με τον Marc Guehi της Chelsea, στο 56' πάλι με τον Saka και στο 87' με τον Danny Loader της Reading. O Appiah αντικατέστησε στο 66' τον Saka και ήταν πολύ δραστήριος.

23/3: Αγγλία-Ελλάδα 1-2. Οι Άγγλοι, με τον Appiah αυτή τη φορά βασικό, ήταν το σούπερ φαβορί, αλλά οι μικροί Έλληνες πήραν μια μεγάλη νίκη! Ο Γιώργος Λιάβας, ο ελπιδοφόρος μπακ του Παναιτωλικού για τον οποίο προβλέπεται μάχη μεταξύ των "μεγάλων" το καλοκαίρι, άνοιξε το σκορ στο 34' μετά από προσπάθεια του Δημήτρη Εμμανουηλίδη του Παναθηναϊκού που έκοψε η αγγλική άμυνα, και στο 69' ο Απόστολος Διαμαντής του ΠΑΟΚ "πάγωσε" το St. George's Park γράφοντας το 0-2. Μετά ήταν η σειρά του Γιάννη Νικοπολίδη, γιου του Αντώνη (μήλο, μηλιά κλπ.) να βάλει τη σφραγίδα του στον αγώνα, καθώς στο 79' ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε πέναλτι του Loader, το δεύτερο χαμένο των Άγγλων στη διοργάνωση. Ο Νικοπολίδης δεν κατάφερε να σώσει άλλο ένα πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο 90' και μετέτρεψε σε γκολ ο Morgan Gibbs-White των Wolves, απλώς μειώνοντας το σκορ. Ο Appiah δεν ήταν καλός αυτή τη φορά και στο ημίχρονο άφησε τη θέση του στον Saka.

26/3: Αγγλία-Δανία 2-2. Το απόλυτο θρίλερ παίχτηκε ανάμεσα στο St. George's Park, όπου έπαιζε η Αγγλία, και στο Loughborough, όπου η Εθνική μας αντιμετώπιζε την Τσεχία και με νίκη περνούσε στα τελικά. Οι Άγγλοι, με έξι αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα, χρειάζονταν νίκη και ταυτόχρονα να μη νικήσει η ομάδα του Γιάννη Γκούμα, οπότε άκουσαν το 1-0 του Εμμανουηλίδη στο 10' (οι αγώνες διεξάγονταν ταυτόχρονα) και... κάτι έπαθαν, παρ' όλο που η Τσεχία ισοφάρισε 17 λεπτά αργότερα, δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα και σαν να μην έφτανε αυτό δέχθηκαν και το 0-1 από τον Nicolas Madsen της Midtjylland στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι Τσέχοι έκαναν το 2-1, οι Άγγλοι πήραν μπρος και ισοφάρισαν με τον Poveda στο 63', αλλά τους περίμενε μια δεύτερη ψυχρολουσία στο 71' από τον Victor Jensen του Ajax. Από αυτή συνήλθαν γρήγορα με το γκολ του Guehi μόλις δύο λεπτά αργότερα, και από κει και πέρα άρχισε η εναλλαγή των συναισθημάτων. Για καλή τύχη των Άγγλων η τελευταία μεγάλη ευκαιρία της Εθνικής μας κατέληξε στο δοκάρι (από τον Μάριο Τσαούση του ΠΑΟΚ), την ίδια τύχη όμως είχε και το σουτ του Loader στο 87'. Στο 90' στο Loughborough η Τσεχία κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε άουτ (!), η Εθνική μας αναθάρρησε, αλλά ένα δεύτερο πέναλτι στο 94' σε συνδυασμό με την αποτυχία της Αγγλίας να σκοράρει για τρίτη φορά έστειλε στην Αρμενία τους Τσέχους, παρ' όλο που οι τελευταίοι είχαν ξεκινήσει με συντριβή 4-1 από τους Άγγλους! Η Ελλάδα ήταν δεύτερη, η Αγγλία που φερόταν και ως φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου τρίτη και η Δανία τέταρτη. Ο Appiah αυτή τη φορά έμεινε στον πάγκο.

Brennan Johnson (Ουαλία Κ21)

20/3: Ουαλία-Ολλανδία 1-2 στο Hardenberg της Ολλανδίας, όπου έγιναν οι αγώνες του Δ' ομίλου του Elite Round. O Johnson έπαιξε και στα 90 λεπτά του αγώνα. Οι οικοδεσπότες Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 26' με τον Juan Familio-Castillo της Chelsea. Στο 66' ο Brennan είδε ένα καλό σουτ του να αποκρούεται σε κόρνερ από τον γκολκίπερ της Emmen Kjell Scherpen. Οι Ουαλοί, πεισματάρηδες όπως πάντα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 90' με τον Christian Norton της Southampton και πίστεψαν ότι είχαν πάρει ένα πολύ θετικό αποτέλεσμα, αλλά το γκολ του Sepp Van Den Berg της Zwolle στο 92' τους έκοψε τα φτερά...

23/3: Ουαλία-Ισπανία 1-5. Ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα από την Ολλανδία διέλυσε την ψυχολογία της ομάδας του Paul Bodin, που συνετρίβη από την Ισπανία και αποχαιρέτησε νωρίς τις -όποιες- ελπίδες της για πρόκριση. Ο Johnson ήταν πάλι παρών στο βασικό σχήμα. Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 22' με τον Antonio Blanco και πέντε λεπτά αργότερα έκαναν το 2-0 με τον συμπαίκτη του στη Real Μαδρίτης Moha. Στο 40' ο Ben Cabango της Swansea μείωσε, αλλά απλώς... εξαγρίωσε περισσότερο τους μικρούς του Santi Denia, που στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν άλλα τρία γκολ, με τον Ferran Torres της Valencia (56', 63') και τον Bryan Gil της Σεβίλλης (82'). Ένα λεπτό μετά το δεύτερο γκολ του Torres o Johnson είχε δοκάρι για την Ουαλία. Στο 77' ο επιθετικός της Forest άφησε τη θέση του στον Callum Watts της Southampton.

26/3: Ουαλία-Σλοβενία 0-3. Διαδικαστικό ήταν το ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που είχαν ήδη αποκλειστεί, με το σκορ πάντως να μην είναι απόλυτα ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα. Με τον Johnson να ξεκινάει και πάλι, δυστυχώς να χάνει πέναλτι στο 27' (απέκρουσε ο γκολκίπερ της Olimpija Ljubljana Anej Mrežar) και στο 60' να αντικαθίσταται από τον Watts, οι Σλοβένοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη για το γόητρο και την πήραν με γκολ του Aljoša Matko της Maribor στο 24' (με πέναλτι) και στο 55' και του Nik Prelec της Sampdoria στο 34'. Στο 44' ο Dylan Levitt της Manchester United είχε δοκάρι για την Ουαλία. Από τον όμιλο προκρίθηκε στα τελικά η Ισπανία.

Alex Mighten (Αγγλία Κ17)

21/3: Αγγλία-Ελβετία 5-2 στο Silkeborg της Δανίας, στο πλαίσιο του Γ' ομίλου του Elite Round για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ17, που θα διεξαχθεί τον Μάιο στην Ιρλανδία. Απόλυτη κυριαρχία των μικρών του Steven Cooper, που προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε γκολ του Morgan Rogers της West Brom (22') και του Sam Greenwood της Arsenal (30', 32' με πέναλτι). Οι Ελβετοί μείωσαν στο 52' με τον Gabriele De Donno της Young Boys, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Elmedin Fazlić της Βασιλείας με αυτογκόλ ξανάδωσε αέρα τριών γκολ στους Άγγλους. Στο 68' ο ελληνικής καταγωγής Λεωνίδας Στεργίου της St. Gallen, που είχε κάνει το πέναλτι στον Rogers στο 32', μείωσε πάλι σε 4-2, και το σκορ έκλεισε άλλο ένα γκολ από τον Rogers στο 80'. Ο Alex έπαιξε λίγο, μπαίνοντας αλλαγή στο 87' στη θέση του Rogers.

24/3: Αγγλία-Κροατία 0-0. Εδώ είχαμε δράματα, καθώς στο 30' ο γκολκίπερ των Άγγλων Louie Moulden της Manchester City ανέτρεψε στην περιοχή τον Luka Branšteter της Osijek και αποβλήθηκε. Ο συμπαίκτης του στη City James Trafford (φοβερό επώνυμο για παίκτη των Citizens, δεν νομίζετε;), αν και κρύος, κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του Tomislav Duvnjak της Dinamo Zagreb. Οι Άγγλοι πήραν πάνω τους, κόντραραν στα ίσα την Κροατία στο δεύτερο μέρος, χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, αλλά το 0-0, που σήμαινε ότι η Αγγλία έπρεπε να νικήσει την οικοδέσποινα Δανία στο τελευταίο ματς για να προκριθεί, παρέμεινε. Ο Mighten ήταν και πάλι αναπληρωματικός, παίρνοντας στο 61' τη θέση του Nonso Madueke της Eindhoven.

27/3: Δανία-Αγγλία 2-3. Έφτασε λοιπόν και η στιγμή να ξεκινήσει ο Mighten βασικός. Το θέμα είναι ότι στα 59' που έπαιξε δεν έγινε τίποτα (αν εξαιρέσουμε το δοκάρι της Δανίας στο 43' με τον Mads Zaar της Esbjerg) και μόλις παραχώρησε τη θέση του στον Madueke έγινε το έλα να δεις! Τρία λεπτά μετά, ο Zaar αυτή τη φορά σημάδεψε καλύτερα και άνοιξε το σκορ. Στο 77' η Αγγλία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Joe Gelhardt της Wigan, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο γκολκίπερ της Lyngby Jonathan Ægidius απέκρουσε! Δεν πέρασαν καλά καλά δύο λεπτά και ο Madueke ισοφάρισε, με τους Άγγλους να παίρνουν πια το μομέντουμ και να κάνουν και το 2-1 στο 87' με τον Gelhardt, που εξιλεώθηκε έτσι για το χαμένο πέναλτι. Οι Δανοί βέβαια δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και στο 91' ισοφάρισαν με τον 15χρονο αφγανικής καταγωγής Wahid Faghir της Esbjerg! Με δεδομένο το 1-1 στον αγώνα Κροατίας-Ελβετίας, στους Άγγλους έφτανε και η ισοπαλία, μάλλον ξέχασαν όμως να το πουν στον Madueke που σχεδόν με τη σέντρα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς και έκανε την πρόκριση πανηγυρική.

* Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα της εφημερίδας The Namibian.