mighten england

Αν παίζαμε "Στοίχημα", το στανταράκι σε κάθε διακοπή πρωταθλήματος για γκολ μεταξύ των διεθνών μας θα ήταν αναμφίβολα ο Alex Mighten. Ο 17χρονος επιθετικός, που έκανε το ντεμπούτο του στην πρώτη ομάδα της Forest στον αγώνα του League Cup με την Arsenal, βρήκε και πάλι τρόπο να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα παίζοντας στην Εθνική Aγγλίας Κ18, στην οποία ξεκίνησε να αγωνίζεται μόλις τον Ιούνιο και ήδη μετράει εννέα συμμετοχές και τέσσερα γκολ! Εννοείται δε πως ο Ian Foster τον εμπιστεύτηκε και στα τρία ματς που έδωσαν τα "Λιονταράκια"...

Ήταν γενικά μια διακοπή με ανάμικτα συναισθήματα για τους πέντε (τελικά) διεθνείς μας, που σε σύνολο οκτώ αγώνων μέτρησαν ισάριθμες συμμετοχές (μόνο ο Mighten σκόραρε) και απολογισμό τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Είχαμε αρκετές ενδιαφέρουσες ιστοριούλες, όπως θα διαβάσετε παρακάτω, με αποκορύφωμα το... κρυφό ταλέντο του Μάριου Σιαμπάνη και τη διεθνή πρεμιέρα του Rezart Rama. Πάμε λοιπόν να δούμε τι έγινε...

Aro Muric (Κόσοβο)

14/11: Τσεχία-Κόσοβο 2-1 στη Doosan Arena του Plzeň για τα προκριματικά του Euro 2020. Με το ίδιο νόμισμα (και το ίδιο σκορ) πλήρωσαν οι Τσέχοι την ανατροπή των Κοσοβάρων στον αγώνα της Pristina πριν από λίγο καιρό. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο απόλυτης υπεροχής των γηπεδούχων και τον Aro να κάνει φοβερές αποκρούσεις στο 7’ σε κεφαλιά του Michael Krmenčík και στο 24’ σε φάουλ του Jakub Jankto, οι Βαλκάνιοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 50’ με την πρώτη τους τελική προσπάθεια, που ήταν μια πανέμορφη κεφαλιά ψαράκι του σέντερ φορ της Sheffield Wednesday Atde Nuhiu. O Muric συνέχισε να είναι σταθερός, αλλά ο πολύς κόσμος μπροστά του τον εμπόδισε να αντιδράσει σωστά στο μακρινό σουτ του Alex Král που κατέληξε στη δεξιά του γωνία στο 71’. Μετά το γήπεδο έγειρε, οι Τσέχοι είχαν δύο δοκάρια σε δύο λεπτά (Jankto 74’, Zdeněk Ondrášek 75’) και τελικά πέτυχαν το νικητήριο γκολ στο 79’. Η κεφαλιά του Král δεν ήταν δυνατή και ο Muric, αν και τον βρήκε σε αντίθετη κίνηση, θα απέκρουε, όμως παρενεβλήθη το… γόνατο του προωθημένου σέντερ μπακ Ondřej Čelůstka και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Άμα δε σε θέλει…

17/11: Κόσοβο-Αγγλία 0-4 στην Pristina. O Aro βρέθηκε φυσικά πάλι κάτω από τα δοκάρια των Κοσοβάρων, συμπλήρωσε δέκα διεθνείς συμμετοχές και, όσο περίεργο κι αν φαίνεται, έπαιξε καλά και δεν φταίει για κανένα από τα γκολ που δέχθηκε, αφού προδόθηκε κατ’ επανάληψη από την άμυνά του. Στο 32’ ο Harry Winks της Tottenham από πάσα του Alex Oxlade-Chamberlain της Liverpool βγήκε απέναντί του ολομόναχος και τον πλάσαρε για το 0-1, ενώ στο 79’ ο επίσης “Spur” Harry Kane τον εκτέλεσε από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Raheem Sterling της Manchester City. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πιάστηκαν ξανά κοιμώμενοι όταν ο Sterling προχώρησε ανενόχλητος από το κέντρο και τροφοδότησε στην περιοχή τον Marcus Rashford της Manchester United, ο οποίος με απευθείας δεξί πλασέ στην αριστερή γωνία του Muric έδωσε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του, για να ολοκληρώσει τον περίπατο στο 91’ ο Mason Mount της Chelsea, επίσης αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι! Η Αγγλία, την οποία στο συγκεκριμένο ματς ο Gareth Southgate παρουσίασε με αρκετές αλλαγές, τερμάτισε στην πρώτη θέση του Α’ ομίλου, ενώ το τρίτο Κόσοβο θα διεκδικήσει πλέον την πρόκρισή του στα τελικά μέσω των πλέι-οφ του Nations League.

Brennan Johnson (Ουαλία Κ21)

19/11: Ουαλία-Βοσνία 1-0 στο ιστορικό Racecourse Ground του Wrexham για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2021, που θα διεξαχθεί σε Ουγγαρία και Σλοβενία. Ο Brennan ήταν πάλι βασικός με το αγαπημένο του 10 στην πλάτη, όμως -για να λέμε και του στραβού το δίκιο- δεν έπαιξε και πολύ καλά και στο 60’ άφησε τη θέση του στον Dan Mooney της Fleetwood. Σε έναν αγώνα χωρίς πολλές φάσεις (ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν… για χασμουρητά), όπου έκανε μπαμ ότι όποιος σκόραρε πρώτος θα έπαιρνε και τη νίκη, οι Ουαλοί κατάφεραν να επικρατήσουν χάρη σε ένα ωραίο αριστερό σουτ του Liam Cullen της Swansea από το ύψος της περιοχής, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Vladan Kovačević στο 71’. Με αυτή τη νίκη η Ουαλία προσπέρασε τη Βοσνία και έπιασε τη Γερμανία (που βέβαια έχει ένα ματς λιγότερο) στη δεύτερη θέση του Θ’ ομίλου, έναν βαθμό πίσω από το πρώτο Βέλγιο.

Μάριος Σιαμπάνης (Ελλάδα Κ21)

15/11: Σκοτία-Ελλάδα 0-1 στο Tynecastle Park του Εδιμβούργου για την ίδια διοργάνωση. Ο Σιαμπάνης ήταν πάλι βασικός και η Εθνική μας υποχρεώθηκε να παίξει με δέκα μετά το 63’, όταν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Παναγιώτης Ρέτσος. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Γιάννη Γκούμα είχαν τα ψυχικά αποθέματα να συνεχίσουν να αγωνίζονται για τη νίκη, την οποία τελικά κατέκτησαν με πέναλτι (χέρι του Daniel Harvie της Ayr United μέσα στην περιοχή) που εκτέλεσε εύστοχα ο σέντερ μπακ της Empoli Δημήτρης Νικολάου στο 91’! Ο Μάριος, που σύμφωνα με τη μαρτυρία του συμπαίκτη του Αλέξανδρου Κατράνη του Ατρομήτου ζήτησε να εκτελέσει ο ίδιος το πέναλτι (το κάνει βλέπετε και στις προπονήσεις και είναι πολύ καλός!) αλλά υποχώρησε μπροστά στη σιγουριά του Νικολάου, στο 81’ είχε σωτήρια επέμβαση σε προσπάθεια του Glenn Middleton των Rangers και πήρε κίτρινη κάρτα στο 94’, για καθυστέρηση φυσικά. Η νίκη επέτρεψε στην Εθνική μας να συνεχίσει να είναι αήττητη και δεύτερη στον Δ’ όμιλο, έναν βαθμό πίσω από την Τσεχία που όμως έχει ένα ματς παραπάνω.

Rezart Rama (Αλβανία Κ20)

16/11: Αλβανία-Κροατία 0-1 σε φιλικό αγώνα στο Elbasan. O Rama, που παίζει ως δεξιός και κεντρικός μπακ στην Κ23 της Forest και μάλιστα είναι γεννημένος στην Αθήνα το 2000 και έχει ξεκινήσει από τις ακαδημίες του Ολυμπιακού, έκανε ντεμπούτο ως βασικός για την ομάδα του Ilir Biturku και αγωνίστηκε 60 λεπτά, με τους συμπατριώτες του της "Ekspres Sport" να γράφουν γι’ αυτόν: "Σήμερα χάσαμε το ματς, αλλά κερδίσαμε έναν παίκτη που αποτελεί τεράστια ασφάλεια για την άμυνά μας, η οποία ήταν απροσπέλαστη όσο βρισκόταν στο γήπεδο". Οι Αλβανοί υποστηρίζουν μάλιστα ότι "τον ήθελε πολύ η Εθνική Ελλάδας, αλλά εκείνος αποφάσισε να φορέσει τα κόκκινα". Ο αγώνας κρίθηκε στο 83’ από ένα δυνατό γωνιακό σουτ του Leon Kreković της Hajduk Split.

Alex Mighten (Αγγλία Κ18)

14/11: Αγγλία-Ρωσία 5-2 στην Pinatar Arena κοντά στη Murcia, στο πρώτο από τα τρία παιχνίδια που έδωσαν οι πιτσιρικάδες του Foster στο κουκλίστικο αυτό γήπεδο της Ισπανίας, όπου έχει αγωνιστεί πρόσφατα και η Forest σε περίοδο προετοιμασίας. Οι μικροί Άγγλοι μάλλον πίστεψαν ότι είχαν καθαρίσει το ματς στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, όταν και προηγήθηκαν 3-0 με τα γκολ του Nonso Madueke της Eindhoven (8’), του Sam Greenwood της Arsenal (44’) και του Cole Palmer της Manchester City (47’). Όμως οι Ρώσοι, που στο πρώτο ημίχρονο και με το σκορ στο 1-0 είχαν στείλει πέναλτι στο οριζόντιο δοκάρι, επέστρεψαν δυναμικά και μείωσαν αρκετά γρήγορα, με τον Sviatoslav Kozhedub της Spartak Μόσχας στο 54’ και τον στο Kirill Shchetinin της Zenit στο 62’, με συνέπεια οι Άγγλοι να… αγριέψουν και να σκοράρουν άλλες δύο φορές, στο 83’ με τον Morgan Rogers της Manchester City και στο 86’ με τον δικό μας τον Alex, που είχε αντικαταστήσει στο 85’ τον Rogers και εκμεταλλεύτηκε την ωραία ασίστ του "πρωτάρη" Jay Stansfield της Fulham.

16/11: Αγγλία-Νορβηγία 4-4. Τρελή ματσάρα, με τους Άγγλους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις! O Alex, βασικός αυτή τη φορά, είδε τους Νορβηγούς να προηγούνται 2-0 με γκολ των Mathias Sundberg (11’) και Trygve Aarstad (38’), πριν ο James McAtee της Manchester City μειώσει στο 42’. Στο 57’ έγινε το 1-3, μετά από λάθος του γκολκίπερ της Leicester Oliver Bosworth που επέτρεψε στον Hermann Geelmuyden να πλασάρει σε κενό τέρμα. Μέσα σε τρία λεπτά ο McAtee είχε βρει πάλι τρόπο να μειώσει σε 2-3, και η Αγγλία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν το σουτ του Mighten βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Ο Alex αντικαταστάθηκε στο 72’ από τον Rogers, αλλά οι Άγγλοι ισοφάρισαν έτσι κι αλλιώς στο 85’, με πέναλτι που κέρδισε ο Madueke και εκτέλεσε εύστοχα ο Greenwood. Τα τελευταία λεπτά ήταν κάθε άλλο παρά διαδικαστικά, καθώς ο Geelmuyden έκανε το 3-4 στο 86’ και το ματς έμοιαζε χαμένο για την ομάδα του Foster, ήρθε όμως στο 95’ ένας κεραυνός του Miguel Azeez της Arsenal έξω από την περιοχή για να σώσει την παρτίδα!

18/11: Αγγλία-Τσεχία 1-0. Όπως καταλαβαίνει κανείς, ο αγώνας δεν είχε καμιά σχέση με τους άλλους δύο από πλευράς θεάματος και ίσως να έπαιξε ρόλο και η κούραση σε παιδιά που ολοκλήρωσαν για φέτος τις διεθνείς τους υποχρεώσεις, κατά τις οποίες έπαιζαν συνήθως τρεις φορές σε έξι μέρες, έστω και με ροτέισον, και κατάφεραν να μείνει η ομάδα τους αήττητη για εννέα σερί αγώνες. Ένα γκολ του Madueke στο 36’ με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα, με τους Άγγλους να έχουν χάσει δύο πέναλτι στο πρώτο 15λεπτο (ο γκολκίπερ Adam Stejskal απέκρουσε ισάριθμες εκτελέσεις του Stansfield!) και αρκετές ακόμα ευκαιρίες να φτάσουν σε μεγαλύτερο σκορ. Ο Mighten αυτή τη φορά αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.

Kieran Hayes (Φιλιππίνες Κ22)

Εδώ μπερδευτήκαμε λιγάκι, είναι η αλήθεια. Η επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου μάς πληροφόρησε ότι ο Kieran, που έχει τη δυνατότητα να αγωνιστεί στην Εθνική ομάδα των Φιλιππίνων λόγω της μητέρας του και είχε συμμετάσχει για πρώτη φορά σε προπονητικό καμπ της Εθνικής τον περασμένο Μάρτιο, κλήθηκε για τους εκτός έδρας αγώνες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της νησιωτικής χώρας απέναντι σε Μαλδίβες (14/11) και Συρία (19/11) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022. Όμως η επίσημη ιστοσελίδα της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας των Φιλιππίνων… δεν συμφωνούσε, αφού δεν περιελάμβανε τον Hayes στις κλήσεις του Σέρβου ομοσπονδιακού τεχνικού Goran Milojević (αδελφού του Vladan, προπονητή του Ερυθρού Αστέρα, που δούλεψε και στον Πανιώνιο). Τσεκάραμε και τα δύο ματς, επιβεβαιώνοντας πως δεν έπαιξε σε κανένα (για την ιστορία, νίκη 2-1 και ήττα 1-0 αντίστοιχα για τις Φιλιππίνες). Οπότε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι ο Kieran μάλλον κλήθηκε στην προετοιμασία της Εθνικής Κ22, που θα εκπροσωπήσει τη χώρα στους Αγώνες Νοτιοανατολικής Ασίας, τους οποίους φέτος διοργανώνουν οι Φιλιππίνες. Στη φάση των ομίλων του ποδοσφαιρικού τουρνουά, που θα διεξαχθεί από 25 Νοεμβρίου ως 10 Δεκεμβρίου, οι Φιλιππίνες θα αντιμετωπίσουν διαδοχικά την Καμπότζη (25/11), τη Μαλαισία (29/11) και το Τιμόρ-Λέστε (4/12).

* Η φωτογραφία είναι από τον λογαριασμό του Mighten στο Twitter.