barnsley17181

Έτσι είναι η Championship, καλώς ή κακώς. Στα δύο πρώτα ματς κάθε άλλο παρά κυριαρχήσαμε στο γήπεδο. Σ' αυτό που κυριαρχήσαμε, χάσαμε. Όταν σε 26 τελικές βάζεις ένα γκολ και επιτρέπεις δύο "ευκολάκια" στον αντίπαλο, χάνεις. Το πρόβλημα της Forest είναι κυρίως αμυντικό -αυτό το ξέρουμε εδώ και χρόνια- αλλά απόψε μάλλον η επίθεση μας πρόδωσε. Φτιάξαμε και χάσαμε πάμπολλες ευκαιρίες, ως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις ο αντίπαλος γκολκίπερ αναδείχθηκε σε μορφή του αγώνα, στο δεύτερο ημίχρονο μόνο μία ομάδα προσπαθούσε να παίξει μπάλα, η κατοχή ήταν 38-62% αλλά... ο πίνακας έγραψε 2-1.

Αυτή είναι η διαφορά που ξεχωρίζει τις απλώς καλές ομάδες από τις διεκδικήτριες, κακά τα ψέματα. Αν εκτός έδρας ο αντίπαλος τούς δώσει 26 τελικές, τρία με τέσσερα γκολ τα έχουν στο τσεπάκι. Λίγες φάσεις είδα από όσες δημιουργήσαμε (ας είναι καλά ένας Σκανδιναβός φίλος της ομάδας που μοιράζεται στο facebook με τους συνοπαδούς του όσα ο ίδιος πλήρωσε για να βλέπει, και άργησα να τον πάρω χαμπάρι), αλλά από αυτές που είδα -και ήταν όλες από το 75' και μετά- δύο άνετα μπορούσαν να καταλήξουν σε γκολ. Σκεφτείτε τι έγινε στα υπόλοιπα λεπτά του ματς... Αυτή τη φορά η τύχη μάς ήθελε πολύ λιγότερο, αλλά ας μην έχουμε παράπονο γιατί στα δύο πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος ήταν ξεκάθαρα στη δικιά μας γωνιά του ρινγκ.

Ο τελευταίος, πιστεύω, που αξίζει να χρεωθεί αυτή την πρώτη φετινή ήττα είναι ο προπονητής. Ο Mark Warburton τα έκανε όλα σωστά. Άφησε σχεδόν άθικτη την ενδεκάδα που νίκησε στο Λονδίνο (μόνο ο Kieran Dowell πήρε θέση αντί του Zach Clough και πάλι ήταν από τους κορυφαίους). Άλλαξε το 3-4-2-1 σε 4-1-4-1 όταν είδε ότι δεν του έβγαινε και αμέσως η ομάδα πήρε πάνω της. Διόρθωσε στο ημίχρονο την ανορθογραφία του Michael Mancienne (που είχε και κάρτα) ως αριστερού μπακ με την είσοδο του Armand Traoré. Ρίσκαρε με την έξοδο του David Vaughan για να δοκιμάσει τις πλαγιοκοπήσεις του Mustapha Carayol. Στο τέλος έβαλε και τον Jason Cummings για να σώσει την παρτίδα. Το δούλεψε πολύ το ματς από τον πάγκο ο Mark απέναντι σε μια ομάδα που επί 40+ λεπτά έπαιζε καθυστερήσεις. Δεν ήταν εύκολο, δεν βγήκε, προχωράμε. Τουλάχιστον δεν τα παρατήσαμε όπως άλλες χρονιές.

Τα δύο γκολ της Barnsley ήρθαν στις αρχές των δύο ημιχρόνων, κι αυτό σίγουρα πρέπει να προβληματίσει. Στο 4' και στο 50'. Όπως επίσης και ο τρόπος που μπήκαν, ο οποίος θύμισε τα γκολ που δεχθήκαμε και από τη Brentford. Το πρώτο από στημένη φάση (φάουλ του George Moncur) και κεφαλιά του (αμυντικού) Matty Pearson, που μας έπιασε κοιμώμενους. Το δεύτερο από τον Ryan Hedges, που ελίχθηκε με όλη του την άνεση (όπως ο Neal Maupey το Σάββατο) και από το ύψος της περιοχής σούταρε στη γωνία του Jordan Smith. Ο γκολκίπερ μας έφυγε ηττημένος από το γήπεδο στο ματς όπου είχε τη λιγότερη δουλειά, και χρειάστηκε να κάνει μόλις μία δύσκολη επέμβαση: δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν απογειώθηκε για να διώξει σε κόρνερ ένα σουτ του Tom Bradshaw. Μια διπλή ευκαιρία με Hedges και Moncur στο 20' και ένας χαμένος αιφνιδιασμός στο 68' (τελική από τον Brad Potts, λίγο πιο ψηλά από όσο έπρεπε) ήταν οι μόνες φάσεις όπου νιώσαμε κάποια απειλή από κει και πέρα.

Όσο για τις δικές μας, όρεξη να έχουμε να μετράμε. Ας αναφέρουμε μόνο τις πιο τρανταχτές για να μην κουράσουμε. Μόλις ένα λεπτό μετά το άνοιγμα του σκορ, ο Daryl Murphy σούταρε στο κάθετο δοκάρι μετά από πάσα του Tendayi Darikwa. O Ιρλανδός δοκίμασε και πάλι το πόδι του στο 8', αναγκάζοντας τον Adam Davies στην πρώτη του σημαντική απόκρουση. Οι κόποι του ανταμείφθηκαν στο 26', όταν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση μετά τη σέντρα του Barrie McKay ώστε να στείλει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Σκοτσέζος λίγο έλειψε από δημιουργός να γίνει εκτελεστής, αλλά το απευθείας σουτ του μετά από κόντρα στην αρχική προσπάθεια του Dowell δεν βρήκε στόχο. Ο τελευταίος στο 34' από το κέντρο είδε τον Davies εκτός θέσης και επιχείρησε κάτι θεαματικό που του είχε πετύχει με τους μικρούς της Everton, αλλά ο γκολκίπερ είχε το χρόνο να επιστρέψει και να αποκρούσει. Στο 38' καταπληκτικό "1-2" του Murphy με τον Ben Osborn έβγαλε τον δεύτερο σε καλή θέση, όμως το σουτ του δεν βρήκε τέρμα. Στο 48' ο Ανδρέας Μπουχαλάκης προσπάθησε να σκοράρει με copy-paste από το πρώτο του γκολ στο Λονδίνο και αστόχησε ελάχιστα. Στο 55' ο Darikwa μετά από τακουνάκι του Dowell έκανε μια πολύ επικίνδυνη σέντρα-σουτ την οποία εξουδετέρωσε και πάλι ο Davies. Νέο φαρμακερό σουτ του Μπουχαλάκη στο 59', μα και πάλι ο Davies ήταν στη σωστή θέση για να διώξει δύσκολα. Στο 65' από κόρνερ ο Matt Mills (αρχηγός μετά την αποχώρηση του Mancienne) έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Murphy βρήκε τη μπάλα λίγο λιγότερο από όσο θα ήθελε για να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στο 84' μετά από ενέργεια του Carayol o Dowell βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, αλλά σούταρε πάνω στον Davies. Και στο τέλος, στο 90', όλοι οι Reds έπιασαν τα κεφάλια τους βλέποντας τον Davies να διώχνει σε κόρνερ του σουτ του Darikwa που είχε όλα τα φόντα να μας χαρίσει τουλάχιστον έναν βαθμό.

Καθώς το Σάββατο έρχεται στο City Ground η Middlesbrough (νίκησε εύκολα απόψε με 2-0 τη Burton χάρη στα δύο πρώτα γκολ του Britt Assombalonga με τη φανέλα της και μας πέρασε στη διαφορά τερμάτων) και έχουμε μπροστά μας ένα ιδιαίτερο από κάθε άποψη παιχνίδι, δεν υπάρχει καιρός για κλάμα πάνω από το χυμένο γάλα, παρά μόνο για σωστή προετοιμασία. Απέναντι στη Boro, ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο, σίγουρα δεν θα έχουμε τόσες ευκαιρίες για γκολ, και πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτές που θα μας παρουσιαστούν.

Barnsley: Davies, McCarthy, Jackson, MacDonald, Pearson, Hedges, Moncur (Bird 66’), Williams, Potts, Hammill (Barnes 95’), Bradshaw.
Forest: Smith, Mancienne (Traoré 46'), Mills, Worrall, Darikwa, Vaughan (Carayol 70’), Bouchalakis, Osborn, McKay (Cummings 78’), Dowell, Murphy.
Σκόρερς: Pearson 4', Hedges 50' - Murphy 26.
Διαιτητής: Tony Harrington. Κίτρινες: Potts 81', Williams 87' - Mancienne 30'.
Θεατές: 13.883 (Forest: 2.903).

Mark Warburton: "Απόψε χάσαμε τρεις βαθμούς, και η απογοήτευση οφείλεται στο γεγονός ότι ήταν μέχρι στιγμής μακράν η καλύτερη φετινή μας εμφάνιση, Κυκλοφορούσαμε τη μπάλα γρήγορα, ανοίγαμε την αντίπαλη άμυνα και δείχναμε επικίνδυνοι κάθε φορά που βγαίναμε μπροστά. Είχαμε κάποια προβλήματα στην αρχή με το σύστημά μας, γυρίσαμε σε τέσσερις στην άμυνα και τους κρατήσαμε μακριά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Ο Smith δεν έκανε σχεδόν ούτε μια απόκρουση, και παρ' όλα αυτά φεύγουμε χωρίς βαθμούς. Είναι μεγάλη η απογοήτευση γιατί υπάρχουν πολλά θετικά στην αποψινή μας απόδοση, αλλά το γεγονός παραμένει ότι χάσαμε 2-1. Δεν πήραμε αυτό που μας άξιζε, αφού θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει πολλά γκολ. Αυτό δεν μπορεί να το παραβλέψει κανείς, και πρέ πεινα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερα. Μπορεί να έχουμε κατοχή 95%, αλλά τη μορφή του αγώνα την αλλάζουν τα γκολ και απόψε μας έλειψαν. Ξέραμε πως η Barnsley θα έδινε μάχη, και έτσι κι αλλιώς παίζαμε σε μια δύσκολη έδρα. Όμως με όλο το σεβασμό προς την αντίπαλό μας, οφείλουμε να θεωρήσουμε πως εμείς ήμασταν αυτοί που έχασαν τρεις βαθμούς".

* Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα της εφημερίδας Nottingham Post.