oldham friendly

Με την ισοπαλία έφυγε από το Boundary Park η Forest, αφού ίδρωσε να ισοφαρίσει σε έναν αγώνα που έπρεπε να είχε καθαρίσει από το πρώτο δεκάλεπτο. Είναι βέβαια πολύ νωρίς για κριτικές και για γκρίνιες, αλλά δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικό να δέχεσαι δύο γκολ σε ελάχιστες ευκαιρίες από ομάδα League Two, στην οποία μάλιστα αγωνίζονται και παίκτες υπό δοκιμή (ανάμεσά τους και ο παλιός μας σέντερ φορ Chris O'Grady). Πέραν αυτού, η εμφάνιση των Reds ήταν καλή, κυριαρχική θα λέγαμε στα πρώτα λεπτά, και αρκετοί παίκτες άφησαν πολύ θετικές εντυπώσεις.

Σαν τον Lewis Grabban, για παράδειγμα, έναν από τους μόλις τρεις παίκτες που έπαιξαν και στα 90 λεπτά του ματς (οι άλλοι δύο ήταν ο Michael Dawson και ο Jack Robinson). Πέραν του γκολ της ισοφάρισης, για το οποίο πανηγυρίζει στη φωτογραφία με τους συμπαίκτες του και ήταν το πρώτο του, έστω ανεπίσημο, με τη φανέλα της Forest, ο νεοφερμένος στράικερ δεν παρέλειψε να ανοίγει διαδρόμους και να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του. Ή του πορτογαλικού τρίο João Carvalho, Diogo Gonçalves και Gil Dias, που στα 17 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε έδωσε νέα πνοή στην επίθεση και η Forest, που έχανε 2-1, κόντεψε ακόμα και να γυρίσει το παιχνίδι.

Ο Aitor Karanka έδωσε για πρώτη φορά στη φετινή προετοιμασία χρόνο συμμετοχής στους Costel Pantilimon και Joe Worrall, που μάλιστα ήταν βασικοί. Ο δεύτερος βέβαια έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, ώστε να μην καταπονηθεί υπερβολικά στην περίοδο της αποθεραπείας του (ο έτερος τραυματίας, ο Tobias Figueiredo, παρέμεινε και πάλι εκτός αποστολής). Στα δεξιά της άμυνας ο Karanka επιβράβευσε τη μέχρι τώρα προσπάθεια του νεαρού Jordan Gabriel με συμμετοχή στο αρχικό σχήμα, στο άλλο άκρο ήταν ο Robinson, αμυντικά χαφ οι Ben Watson και Liam Bridcutt, στα φτερά οι Matty Cash και Joe Lolley και προωθημένος μαζί με τον Grabban στο 4-4-2 του Βάσκου ο Hillal Soudani.

Δεν υπερβάλλουμε λέγοντας ότι στο δεκάλεπτο το σκορ θα μπορούσε άνετα να είναι 0-3. Μόλις στο 3' από τη σέντρα του Robinson ο Cash έπιασε με τη μία το σουτ και νίκησε τον υπό δοκιμή γκολκίπερ της Oldham (κατά πληροφορίες είναι ο νεαρός Δανός Daniel Iversen της Leicester). Δευτερόλεπτα αργότερα ο George Edmundson πρόλαβε να βάλει την κόντρα στον Lolley που είχε βρεθεί σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, στο 8' από λάθος της άμυνας των Latics o Soudani βγήκε τετ α τετ με τον Iversen που τον νίκησε και στο 10' σε σέντρα του Cash πάλι o Soudani έπιασε ανάποδο ψαλίδι αστοχώντας για λίγο. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν για λίγο, απειλώντας στο 13' με την κεφαλιά του Edmundson από σέντρα του Dan Gardner που μπλόκαρε ο Pantilimon, αλλά γρήγορα οι Reds ξαναπήραν τα ηνία, φτάνοντας άλλες τρεις φορές κοντά στο γκολ, στο 28' με τον Cash από ωραία ενέργεια του Grabban και στο δίλεπτο 30'-31' με τους Lolley και Cash. Στο ημίχρονο οι Latics μόνο ευχαριστημένοι θα πρέπει να ήταν που πήγαν στα αποδυτήρια χάνοντας μόνο 1-0.

Στην επανάληψη, όμως, τα πράγματα άλλαξαν θεαματικά. Ο τρίτος της παρέας των υπό δοκιμή (ποτέ δεν κατάλαβα αυτή τη μυστικοπάθεια των Άγγλων, ας τον ονομάσουμε λοιπόν κι εμείς Trialist αφού δεν τον... ταυτοποιήσαμε), στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, στο 48', σκόραρε με φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή στη γωνία του Pantilimon. Σα να μην έφτανε αυτό, δέκα λεπτά αργότερα ο Edmundson ανάγκασε τον Ρουμάνο να ξαναμαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του, καθώς σηκώθηκε πάνω απ' όλο τον κόσμο στο κόρνερ του Andy Taylor και έστειλε τη μπάλα στο "Γ" (θυμίζοντάς μας αναπόφευκτα τα πολλά γκολ που είχαμε δεχθεί πέρσι από στημένα, και ειδικά κόρνερ...). Ο Pantilimon αντικαταστάθηκε στο 61' από τον Jordan Smith. O Iversen συνέχισε την καλή του προσπάθεια να εξασφαλίσει ένα συμβόλαιο αποκρούοντας στο 64' το φάουλ του Grabban, ενώ στο 69' μετά από δυνατή πάσα του Smith με το χέρι (!) ο Soudani πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο στο κέντρο και βρήκε τον Lolley, που άφησε πίσω του δύο παίκτες αλλά το σουτ του κόπηκε. Μετά μπήκαν οι Πορτογάλοι και η Forest εγκαταστάθηκε στην επίθεση. Στο 80' από όμορφη ενέργεια του Gonçalves ο Carvalho σούταρε ψηλά από πολύ πλεονεκτική θέση, στο 87' έγινε το 2-2 από εντυπωσιακή ντρίμπλα και σέντρα του Carvalho και απευθείας σουτ του Grabban στο δεύτερο δοκάρι, και στο 90' ο Thomas Lam, που είχε αλλάξει στο ημίχρονο τον Worrall, λίγο έλειψε να δώσει και τη νίκη στους Reds, αφού υποδέχθηκε τη μπάλα στην περιοχή από προσπάθεια του Dias αλλά την έστειλε μόλις πάνω από τα δοκάρια.

Επόμενο φιλικό την Τετάρτη (25/7) στο Glanford Park με τη Scunthorpe, καθώς βρισκόμαστε πλέον δύο εβδομάδες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος...

Oldham: Iversen, Taylor (Stott 71'), Edmundson (Clarke 71'), Graham, Hamer, Gardner (Nepomuceno 36'), Coke, Missilou, Maouche (Trialist 46'), Branger-Engone, O'Grady.
Forest: Pantilimon (Smith 61'), Gabriel (Darikwa 73'), Worrall (Lam 46'), Dawson, Robinson, Watson (Yates 73'), Bridcutt (Guedioura 73'), Cash (Dias 73'), Soudani (Carvalho 73'), Lolley (Gonçalves 73'), Grabban.
Σκόρερς: Trialist 48', Edmundson 58' - Cash 3', Grabban 87'.
Διαιτητής: Matt Donoghue.
Θεατές: 1.768 (Forest: 670).

Aitor Karanka: "Το ήξερα πως είχαμε μπροστά μας ένα δυνατό τεστ και είπα στους παίκτες πριν τον αγώνα πως ναι μεν παίζαμε με ομάδα της League Two, αλλά όλα θα ήταν διαφορετικά απ' ό,τι στην Ισπανία. Εκεί παίξαμε με μια όχι και τόσο καλή ομάδα όπως οι Lincoln Red Imps, και μετά είχαμε καλή απόδοση με Betis και Málaga. Τους είπα όμως πως σήμερα ο αγώνας θα ήταν εντελώς διαφορετικός, γιατί μπορεί αυτές οι ομάδες να μην είναι τόσο καλές όσο οι προηγούμενοι αντίπαλοί μας, αλλά θα μάχονταν περισσότερο απ' αυτούς. Τους το είπα στην αρχή, αλλά δεν το άκουσαν γιατί από το ζέσταμα κιόλας κατάλαβα πως κάτι δεν πήγαινε καλά. Η συγκέντρωσή μας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήταν αυτή που έπρεπε και καμιά φορά είναι καλό να δίνεις αγώνες σαν τον σημερινό για να καταλάβεις πως κανένα ματς δεν είναι εύκολο. Θετική ήταν η πρώτη εμφάνιση των Pantilimon και Worrall, γιατί και οι δύο χρειάζονται παιχνίδια. Ο Worrall λείπει 3-4 μήνες και έπρεπε να παίξει. Είναι νέος και το μέλλον είναι δικό του. Αλλά και ο Costel, που ήρθε πριν από δύο εβδομάδες, έπρεπε να πάρει αγωνιστικά λεπτά. Ίσως παίξει 70 με 80 λεπτά την Τετάρτη και το Σάββατο (σ.σ. με τη Bournemouth). Την Τετάρτη το βέβαιο είναι ότι θα παίξουν όσοι δεν αγωνίστηκαν σήμερα. Αποφάσισα να φτιάξω δύο ομάδες, όπως στην Ισπανία. Σήμερα είχαν την ευκαιρία να μου δείξουν πόσο θέλουν να παίξουν και τους έχω πει εδώ και δυο-τρεις εβδομάδες ότι από αυτά τα ματς θα δω ποιοι είναι έτοιμοι να παίξουν. Ελπίζω την Τετάρτη να παίξουμε με τον τρόπο που τελειώσαμε σήμερα".

* Η φωτογραφία είναι από την ιστοσελίδα της εφημερίδας Nottingham Post.