sheffieldu18192

Μια ολόκληρη σεζόν μέσα σε 90 λεπτά και κάτι. Μια ομάδα χωρίς το απαιτούμενο δέσιμο, χωρίς το τσαγανό να χτυπήσει άνοδο, κάνει παρ' όλα αυτά την προσπάθειά της, απειλεί, διεκδικεί, και ένας τύπος με μαύρα τη στήνει στον τοίχο. Τελικά δεν παίρνει τίποτα από το ματς, και ο "κόσμος της" στα social media ξεσκίζει παίκτες και προπονητή, ζητώντας την αποπομπή των μισών από τους μεν και την απόλυση του δε. Η σιωπηλή πλειοψηφία, αυτή που θα γεμίζει και του χρόνου το City Ground έχοντας αγοράσει ήδη 15.000 για την περίοδο 2019-'20, παρακολουθεί ανήμπορη να νικήσει τη βλακεία...

O Andy Madley (από το Yorkshire, την κομητεία με την οποία θαρρείς πως κανείς στο Nottingham δε θέλει να έχει σχέση και όπου εδρεύει η Leeds) μπήκε στο ματς από την αρχή με ξεκάθαρο στόχο - να παίξει έδρα, και όταν η πλάστιγγα γείρει να το παίξει "ακριβοδίκαιος". Ό,τι πιο ευτελές για έναν διαιτητή, δηλαδή. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν έδινε απλώς τα σπόρια, αλλά και το καρπούζι και το μποστάνι ολόκληρο στους γηπεδούχους. Ανύπαρκτα φάουλ σε επικίνδυνες θέσεις, ανάποδα σφυρίγματα, και ως κερασάκι στην τούρτα δύο "πνιγμένα" πέναλτι. Μάλιστα, πνιγμένα! Μπορεί η επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου να το παίζει πολιτικώς ορθή και να μη λέει τίποτα, εμείς όμως δεν έχουμε κανένα λόγο να το κάνουμε... Στο 18' ο Jack Colback, και πάλι από τη θέση του αριστερού μπακ, μπαίνει στην περιοχή, ντριμπλάρει τον Mark Duffy και ανατρέπεται. Η επαφή (γόνατο με γόνατο) εντελώς ξεκάθαρη. Ο Madley αντίθετα δίνει κίτρινη στον Colback για θέατρο (!), μια κάρτα που σημαίνει ότι ο δυναμικός μέσος μάς αποχαιρετάει και επιστρέφει στη Newcastle αναμένοντας να ξεκαθαριστεί το μέλλον του, αφού ήταν η 15η του για φέτος (!) και τιμωρείται με τρεις αγωνιστικές, όσες δηλαδή απομένουν για το τέλος του πρωταθλήματος... Δύο λεπτά αργότερα, ο John Fleck τραβάει από το λαιμό τον Joe Lolley που βγαίνει στην κόντρα. Μόνο φάουλ! Στο 39' ο Daryl Murphy μέσα από την περιοχή γυρίζει τη σέντρα, η μπάλα βρίσκει πεντακάθαρα στο απλωμένο χέρι του -αν είδα καλά- Richard Stearman. Τίποτα! Εδώ ο Madley μπορεί να επικαλεστεί τη μικρή απόσταση, αλλά και πάλι δε θα πείσει, αφού ο αμυντικός δεν κάνει καμιά προσπάθεια να τραβήξει το χέρι του. Με τα νέα δεδομένα, τους κανονισμούς δηλαδή που αλλάζουν από τη νέα περίοδο, και φυσικά την παρουσία VAR, είναι πέναλτι - άσχετα από πρόθεση και απόσταση. Αλλά και χωρίς αυτούς, έχουμε δει τέτοια και τέτοια να δίνονται... Και το έργο είχε και συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, όπως θα δούμε.

Δεν ήταν κακή, παρά την τέταρτη σερί ήττα της, η Forest που κατέβηκε με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα με τη Blackburn (Murphy αντί Lewis Grabban, Yohan Benalouane αντί Jack Robinson, και η έκπληξη: Claudio Yacob αντί Arvin Appiah). Και το πάλεψε! Ο Yacob ήταν άρχοντας στο κέντρο μέχρι να τον κουράσει η απραξία και να αντικατασταθεί, η ομάδα ήταν επικίνδυνη όποτε έβγαινε μπροστά, ο Costel Pantilimon βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, ήταν σταθερότατος και δεν ευθύνεται για κανένα γκολ. Η United, αγχωμένη στο κυνήγι της απευθείας ανόδου μετά το αναπάντεχο 1-1 με τη Millwall στην έδρα της το Σάββατο, δεν μας έκανε καν να ιδρώσουμε στο πρώτο ημίχρονο, όπου απείλησε μόνο στο 31' (σε επικίνδυνη σέντρα σουτ του Enda Stevens δεν πρόλαβε κανείς καθώς η μπάλα περνούσε παράλληλα με το τέρμα), στο 45' (μακρινό σουτ του Oliver Norwood μπλόκαρε θεαματικά στη γωνία του ο Pantilimon) και στις καθυστερήσεις (στο 48' ο Stevens επωφελήθηκε από ευνοϊκές κόντρες και με εξουδετερωμένο τον Pantilimon γύρισε προς την εστία, αλλά ο Yacob πρόλαβε κι έδιωξε). Η δική μας καλύτερη φάση σε αυτό το διάστημα ήρθε στο 34', όταν ο Yacob έκλεψε στο κέντρο, προχώρησε και τροφοδότησε τον Murphy, που από το ύψος της περιοχής έπιασε ένα αρκετά καλό σουτ, το οποίο πέρασε ξυστά άουτ από το αριστερό δοκάρι του Dean Henderson.

Σας θυμίζουν κάτι όλα αυτά; Βέβαια... Τον αγώνα της Forest στο άλλο μεγάλο γήπεδο της ίδιας πόλης, πριν από δέκα μέρες, κόντρα στη Wednesday. Όπου όλα πήγαν στραβά στο δεύτερο ημίχρονο. Το ίδιο έγινε κι εδώ, αλλά με... εξωτερική βοήθεια. Στο 47' από ένα λάθος στο κέντρο ο David McGoldrick ξεχύθηκε προς το τέρμα μας. Ο πρώην Red, που ξεκίνησε βασικός σέντερ φορ λόγω της απουσίας του -επίσης παλιόφιλου- Billy Sharp και σε όλο το ματς είχε σκυλιάσει να σκοράρει, με πολλά νεύρα και λεκτικούς διαξιφισμούς με τους δικούς μας, πράγμα αρκετά κατανοητό απέναντι στην ομάδα της γενέτειράς του που κάποτε τον έδιωξε (αφού πρώτα όμως του έδωσε αρκετές έως πολλές ευκαιρίες), αλλά όχι και τόσο κατανοητό απέναντι στον μάνατζερ που τον κάλεσε για πρώτη φορά στην Εθνική Ιρλανδίας στα 27 του χρόνια και τον βοήθησε να έχει ως σήμερα 6 συμμετοχές εκεί που ήταν στα αζήτητα! Τέλος πάντων, πάνω στον McGoldrick πήγε με τον γνωστό δυναμικό του τρόπο ο Benalouane. Μετά την "επαφή" τους εκτός περιοχής, ο επιθετικός των Blades έκανε ένα βήμα και σωριάστηκε κάτω. Ο Madley έσπευσε να βγάλει κόκκινη στον Τυνήσιο, παρ' όλο που o McGoldrick μόνο σε προφανή θέση για γκολ δεν ήταν και το μαρκάρισμα δεν ήταν επικίνδυνο - μια κίτρινη θα αρκούσε αν τον είχε βρει. Αλλά το ριπλέι από μπροστά αποκαλύπτει την αλήθεια: δεν τον αγγίζει καν! Ο McGoldrick κάνει ένα βήμα και πέφτει ενώ η μπάλα τού φεύγει... και η Forest μένει με δέκα, θύμα μίας ακόμα διαιτητικής αδικίας φέτος. Το φάουλ μετά από σουτ του Fleck και κόντρα κατέληξε στην αγκαλιά του Pantilimon, αλλά ο O'Neill αναγκαζόταν να αποσύρει τον αρκετά σταθερό Pelé και να βάλει τον ξεχασμένο εδώ και καιρό Alex Milošević. Λίγο νωρίτερα ο Madley -για να τα λέμε όλα- έκλεισε τα μάτια σε δεύτερη κίτρινη του Colback (τράβηγμα στον McGoldrick), προφανώς επειδή του είχαν "σφυρίξει" στο ημίχρονο τι βλακεία είχε κάνει στη φάση του 18'...

Γρήγορα ήρθε και το 1-0. Στο 51' ο Norwood σέντραρε, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε πολύ μετά την κεφαλιά του Ryan Yates και κατέληξε στον αμαρκάριστο εκτός περιοχής Duffy, που κοντρόλαρε με άνεση και με πολύ όμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στο απέναντι "Γ" του Pantilimon, απαλλάσσοντας την ομάδα τού -πολύ συμπαθούς προς εμέ, αν και παλαιάς κοπής, για να πω την αμαρτία μου- Chris Wilder από το άγχος. Ε, από κει και πέρα μοιραίο ήταν να "γείρει" ο αγωνιστικός χώρος του ηλιόλουστου Bramall Lane. H United συνέχισε την τακτική του πρώτου ημιχρόνου να επιτίθεται από τη μεριά... της σκιάς (στο πρώτο μέρος με τον Stevens από τα αριστερά, στο δεύτερο με τον George Baldock από τα δεξιά). Για ένα τέταρτο περίπου οι φάσεις έπεφταν σαν το χαλάζι. Η πιο επικίνδυνη ήταν η πρώτη, στο 54', όταν ο Pantilimon έσωσε σε κόρνερ με εξαιρετική εκτίναξη την κοντινή προβολή του McGoldrick. Ακολούθησαν κι άλλες, με τον Baldock να καθυστερεί απέναντι στον Pantilimon και να κόβεται στο 61', τον Norwood να σουτάρει από μακριά όχι πολύ έξω στο 62', τον Ρουμάνο γκολκίπερ μας να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ πολύ επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Duffy στο 64', τον McGoldrick να πιάνει καλό σουτ ψηλά στο 69'. Ο O'Neill ρίσκαρε όσο δεν έπαιρνε άλλο, πρώτα περνώντας τον Grabban αντί του Murphy και μετά αφήνοντας τον Yates με τα αστείρευτα πνευμόνια μόνο στο κέντρο και βγάζοντας και τον Yacob για να μπει ο Appiah και να απειλήσει από τα αριστερά με την ταχύτητά του.

Αποτέλεσμα αυτών ήταν να ισορροπήσουμε κάπως το ματς και να πάρουμε κάποια υποψία κατοχής, αλλά ευκαιρία δεν κάναμε, για να πούμε του στραβού το δίκιο. Οι παίκτες έμοιαζαν απογοητευμένοι από την εξέλιξη, απέναντι μάλιστα σε αντιπάλους με αναμφισβήτητο και πανίσχυρο κίνητρο. Πιο επηρεασμένος από όλους ήταν ο Sam Byram, που έκανε ένα κάκιστο παιχνίδι και άφησε να αιωρούνται απορίες για το αν είναι σκόπιμο να χρησιμοποιηθεί ξανά, αφού μάλιστα είναι δανεικός ενώ ο Tendayi Darikwa δικός μας παίκτης. Ήταν σίγουρα καλή η κίνηση του Martin να τον επαναφέρει για να τον τονώσει μετά από έναν τόσο σοβαρό τραυματισμό, αλλά από την πλευρά του γινόταν πάρτι, και δεν ήταν η πρώτη φορά. Από λάθος πάσα του Byram στο κέντρο ήρθε και το δεύτερο γκολ στο 85', όταν οι γηπεδούχοι έκοψαν και τροφοδότησαν τον McGoldrick, που προχώρησε και άνοιξε στην περιοχή στον Stevens, ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Pantilimon και έδωσε στη United την ευχέρεια να αλλάζει πάσες στο κέντρο μέχρι να ολοκληρωθεί το μαρτύριο των δικών μας.

Το κακό είναι ότι τη Δευτέρα (Δευτέρα του Πάσχα, σήμερα είναι η Μεγάλη Παρασκευή Καθολικών, Διαμαρτυρομένων και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων) μας επισκέπτεται στο City Ground ακόμα μια ομάδα με κίνητρο ανόδου, η Middlesbrough, η οποία αυτή τη στιγμή που γράφω προηγείται με 1-0 της Stoke στο γήπεδό της και μοιάζει έτοιμη να επωφεληθεί από το μεσημεριανό στραβοπάτημα της Bristol City (1-1 εντός με Reading) και να ξαναμπεί στην εξάδα. Στο άλλο μεσημεριανό ματς η Millwall έφερε 1-1 εντός με τη Brentford και εξακολουθεί να κινδυνεύει, έστω κι αν για την ώρα η 22η Wigan είναι στο 1-1 στην έδρα της Leeds, που προσπαθεί να ξαναπάρει τη δεύτερη θέση από τη Sheffield United. Αυτή τη στιγμή παίζουν ακόμα Birmingham-Derby, Bolton-Aston Villa, Preston-Ipswich, QPR-Blackburn, Swansea-Rotherham και West Brom-Hull, ενώ το βράδυ η πρωτοπόρος Norwich υποδέχεται τη Sheffield Wednesday.

Sheffield United: Henderson, Baldock, Stevens, Fleck, O'Connell, Madine (Hogan 66'), Norwood, Stearman, Duffy (Dowell 86'), Cranie (Lundstram 78'), McGoldrick.
Forest: Pantilimon, Byram, Wagué, Benalouane, Colback, Yates, Pelé (Milošević 50'), Yacob (Appiah 75'), Lolley, Cash, Murphy (Grabban 59').
Σκόρερς: Duffy 51', Stevens 85'.
Διαιτητής: Andy Madley. Κίτρινες: Cranie 45+1', Baldock 77', Norwood 86' - Colback 18', Byram 43'. Κόκκινη: Benalouane 47' (απευθείας).
Θεατές: 28.403 (Forest: 2.217).

Martin O'Neill: "Είναι προφανές ότι η αποβολή άλλαξε όλο το παιχνίδι. Πιστεύω ότι σταθήκαμε καλά σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ακόμα και μετά την αποβολή είχαμε καλό ποσοστό κατοχής της μπάλας. Είδα ξανά τι έγινε και πιστεύω πως η κόκκινη κάρτα είναι πολύ αυστηρή. Ο διαιτητής είπε ότι ο McGoldrick ήταν έτοιμος να σουτάρει, υπήρχε όμως κι ο Wagué που τον πλησίαζε. Ο Benalouane, συνεπώς, δεν ήταν τελευταίος παίκτης. Απέναντι στη Sheffield Wednesday αιφνιδιαστήκαμε με ένα γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά σήμερα το πώς μείναμε πίσω σηκώνει πολλή συζήτηση. Παρ' όλα αυτά, προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις, αλλά οφείλω να πω ότι όλα τελείωναν στα όρια της αντίπαλης περιοχής. Ο Colback δεν θα αγωνιστεί ξανά φέτος λόγω τιμωρίας, λόγω μιας επίσης αμφισβητούμενης απόφασης του διαιτητή. Ο αμυντικός έβγαλε το πόδι του να μαρκάρει, και ακόμα και να μην ήταν πέναλτι ήταν πολύ αυστηρό το συμπέρασμα ότι ο Jack έκανε βουτιά. Πρόσφατα αποφασίσουμε να αλλάξουμε λίγο τα πράγματα στην ομάδα. Ο Colback έχει παίξει πολλά ματς στην καριέρα του ως αριστερός μπακ κι αυτό μας έδωσε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουμε στο κέντρο τον Yacob, ο οποίος πιστεύω πως έπαιξε πολύ καλά, όπως και ο Yates. Η δημιουργικότητά μας είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξουμε εν όψει της νέας σεζόν. Ο Grabban έχει πετύχει πολλά γκολ φέτος, αν όμως θέλουμε να διεκδικήσουμε κάτι του χρόνου πρέπει να έχουμε δύο ή τρεις παίκτες με δέκα γκολ και πάνω".