mir signs

Το νέο του ενδιαφέροντος της ομάδας για τον Rafa Mir έκανε τις τελευταίες μέρες τον γύρο του διαδικτύου, και χθες υπήρξε νέα πληροφόρηση ότι μέσα στις επόμενες 24 ώρες θα περνούσε και από ιατρικά τεστ. Όπερ και εγένετο, και από σήμερα ο 22χρονος Ισπανός φορ αρχίζει δουλειά στη Nigel Doughty Academy, ως δανεικός από τους Wolves για όλη τη φετινή σεζόν, σε ένα πολύ "γεμάτο" καλοκαίρι για τον ίδιο, καθώς έβαλε κι αυτός το λιθαράκι του βοηθώντας την Εθνική Κ21 της Ισπανίας να κατακτήσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Ιταλία.

Ο Rafael Mir Vicente γεννήθηκε στις 18 Ιουνίου 1997 στη Murcia και όταν ήταν πιτσιρίκος λάτρευε το futsal! Το ποδόσφαιρο σάλας δηλαδή, στο οποίο έκανε τα πρώτα του βήματα αγωνιζόμενος στην τοπική Javalí Nuevo. Παρ' όλο που ο πατέρας του Magín Mir ήταν και αυτός επαγγελματίας ποδοσφαιριστής και έπαιζε αμυντικός στη Real Murcia, ο Rafa έχει ίσως την πιο... ταξιδιάρικη ιστορία παίκτη ακαδημιών που έχω συναντήσει ποτέ! Την περίοδο 2006-'07 ήταν στην ElPozo Murcia, μετά δύο χρόνια στη Ranero, μετά άλλα δύο χρόνια στη Macia της Barcelona που εντυπωσιάστηκε από την ευχέρειά του στο σκοράρισμα στην προηγούμενη ομάδα του (141 γκολ σε δύο σεζόν!), άλλα 32 γκολ εκεί, επιστροφή στα πάτρια και στην ομάδα του μπαμπά για μια χρονιά, άλλα 47 γκολ, και επιτέλους ο τελικός σταθμός στο Mestalla και στη Valencia.

Στις "Νυχτερίδες" πέρασε την εφηβεία του, από το 2012 ως το 2015, και μετά υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο, παίζοντας αρχικά στη δεύτερη ομάδα του συλλόγου, στη δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας. Αφού αρχικά βοήθησε την ομάδα του να αποφύγει στο τσακ τον υποβιβασμό, την επόμενη περίοδο με την Κ23 της Valencia στο Youth Champions League πέτυχε τέσσερα γκολ σε δύο συνεχόμενα ματς απέναντι στη Genk. Άρχισε να παίζει βασικός στη Valencia B, ώσπου κάποια μέρα τον Νοέμβριο του 2015 ο προπονητής της πρώτης ομάδας Nuno Espirito Santo τον κάλεσε στην αποστολή και τελικά τον χρησιμοποίησε ως αναπληρωματικό για 35 περίπου λεπτά στην ήττα με 2-0 στην Αγία Πετρούπολη από τη Zenit για τους ομίλους του... κανονικού Champions League. Λίγες μέρες αργότερα έκανε το ντεμπούτο του και στη Liga, κατά σύμπτωση απέναντι στη Las Palmas, με την οποία ο δρόμος του έμελλε να συναντηθεί τρία χρόνια αργότερα. Αν και άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς στη Valencia B (15 γκολ στους πρώτους 19 αγώνες της Segunda División το 2017-'18), ως αρχηγός της μάλιστα, στην πρώτη ομάδα δεν καθιερώθηκε ποτέ και έμεινε συνολικά με 6 συμμετοχές (2 πρωτάθλημα - 4 Κύπελλο) χωρίς να σκοράρει.

Τα νέα έφτασαν στην Αγγλία και στον Espirito Santo, που πλέον οδηγούσε τους Wolves προς την άνοδο στην Championship. Μετά από εισήγηση του Πορτογάλου προπονητή ο μικρός πήρε μεταγραφή, αλλά δεν έβγαλε και μάτια σε μια ομάδα που λειτουργούσε σαν ελβετικό ρολόι και όπου ήταν δύσκολο να βρει χρόνο συμμετοχής. Τελικά έπαιξε σε 4 αγώνες, δύο στο πρωτάθλημα (ο ένας εναντίον μας, στα 12 τελευταία λεπτά εκείνου του φοβερού 2-0 που είχαμε κάνει μέσα στο Molineux) και δύο στο FA Cup, πάλι χωρίς να σκοράρει. Ο Nuno έκρινε ότι του χρειάζονται παιχνίδια, τον έστειλε λοιπόν πίσω στην πατρίδα του δανεικό για όλη τη σεζόν στη Las Palmas. Έκανε μια καλούτσικη χρονιά στη γνωστή του πια Secunda (30 ματς - 7 γκολ), αλλά και πάλι δεν κρίθηκε έτοιμος να αγωνιστεί σε επίπεδο Premiership και κατέληξε σε μας ως το τέλος της περιόδου 2019-'20.

Να δούμε τώρα τι "βγάλαμε" από τα λίγα βίντεο που κυκλοφορούν γι' αυτόν. Παρά το μπόι του (1,91 μ.) ο Rafa χειρίζεται καλά τη μπάλα, έχει ευχέρεια στη μακρινή μπαλιά και στην πάσα στον κενό χώρο και μπορεί να ντριμπλάρει όταν χρειάζεται. Είναι αρκετά γρήγορος και του αρέσει να πετάει τη μπάλα μπροστά και να ξεπερνά με την ταχύτητά του τον αντίπαλο. Είναι δυνατό παιδί, δύσκολα τον βγάζεις εκτός ισορροπίας. Αν και δεξιοπόδαρος μπορεί άνετα να σουτάρει και με το αριστερό, ενώ λόγω ύψους και δύναμης σκοράρει αρκετά και με το κεφάλι και ειδικεύεται στα γκολ σε στημένες φάσεις, ειδικά στο πρώτο δοκάρι. Έχει καλά τελειώματα, παρ' όλο που αρκετές φορές παρασύρεται και θέλει να "σκοτώσει" τον τερματοφύλακα αντί να πλασάρει.

Στη Forest αναμένεται να παίξει το ρόλο που είχε μέχρι φέτος ο Daryl Murphy. Κλασικός φουνταριστός δηλαδή, είτε μόνος μπροστά, είτε (το πιθανότερο) σε δίδυμο με τον Lewis Grabban. Και εννοώ το ρόλο απ' άκρου εις άκρον, μην αποκλείσετε δηλαδή την περίπτωση να μπαίνει στα τελευταία λεπτά ως δεύτερο φορ εκεί που χρειαζόμαστε ένα γκολ. Είναι έτοιμος, έχει κάνει προετοιμασία με τους Wolves, και ίσως να είναι ο δεύτερος καθαρός φορ της αποστολής ακόμα και στην πρεμιέρα με τη West Brom. Benvenido Rafa!

* H φωτογραφία είναι από την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου.