johnson wales

Πού οι παλιοί καλοί καιροί, που η Nigel Doughty Academy άδειαζε... ε; Ή μήπως όχι; Όσο και να αγαπάμε τις Εθνικές ομάδες, για έναν σύλλογο με φιλοδοξίες πρωταθλητισμού καλό είναι οι προπονήσεις να γίνονται με όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες. Και αυτή τη φορά η διακοπή του πρωταθλήματος έφερε μόλις τρεις παίκτες να αποχωρούν από το Nottingham, εξ αυτών δε μόνο δύο να είναι μέλη της πρώτης ομάδας, και δη αναπληρωματικά. Ο Aro Muric και ο Brennan Johnson έδωσαν το παρών με τις Εθνικές των πατρίδων τους, ενώ σε αποστολή βρισκόταν και ο πιτσιρικάς Alex Mighten.

Καλά τα πήγαν και οι τρεις, πιο ευχαριστημένος ο Mighten που πέτυχε το πρώτο του χατ τρικ σε διεθνές επίπεδο, αλλά και οι Muric και Johnson ήταν παρόντες και συνεισέφεραν σε σπουδαίες νίκες των ομάδων τους επί φαβορί των ομίλων τους σε επίσημους αγώνες. Ε, κι αν μετά ήρθε η πίκρα της συντριβής από τα μεγαθήρια, τι; Αυτά λίγο ως πολύ είναι εντός προγράμματος. Η είδηση βγήκε πάντως από τον Johnson και αφορούσε τη δήλωση του εκλέκτορα της Εθνικής Ανδρών της Αγγλίας Gareth Southgate ότι η Αγγλία παρακολουθεί στενά τον Brennan (που είχε αγωνιστεί με τα "Τρία Λιοντάρια" σε επίπεδο Κ16 και Κ17 πριν επιλέξει Ουαλία για τη συνέχεια) ώστε να προσπαθήσει να τον πείσει να "μεταπηδήσει" σε αυτή ως Άνδρας!!! Καταλαβαίνετε πόσο ψηλά βρίσκεται ο μικρός στην εκτίμηση όλων στο νησί...

Για να δούμε λοιπόν πώς τα κατάφεραν τα παλικαράκια μας... (γιατί μην ξεχνάμε ότι ο μεγαλύτερος όλων, ο Muric, είναι μόλις στα 21!).

Aro Muric (Κόσοβο)

7/9: Κόσοβο-Τσεχία 2-1 στο "Fadil Vokrri" της Prishtina για τα προκριματικά του Euro 2020. O Aro, βασικός φυσικά, χωρίς να αποφύγει κάποια μικρολαθάκια στην αρχή του ματς, ήταν γενικά πολύ σταθερός, και να το Κόσοβο δεύτερη νίκη στην ιστορία του απέναντι στο φαβορί του αγώνα Τσεχία! Με περίσσια ψυχή οι Κοσοβάροι ανέτρεψαν το 0-1 που είχε διαμορφωθεί στο 16' από το ωραίο γωνιακό πλασέ του Patrik Schick (καμιά ευθύνη για τον Muric). Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Vedat Muriqi της Fenerbahçe ισοφάρισε με προβολή μέσα από την περιοχή σε συρτή σέντρα του Elba Rashani, και στο 65' ο ο δεξιός μπακ της Standard Λιέγης Mergim Vojvoda με απευθείας σουτ μετά από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Valon Berisha της Lazio έγραψε το τελικό 2-1 για την ομάδα του Ελβετού Bernard Challandes, η οποία παρέμεινε αήττητη (δύο νίκες και δύο ισοπαλίες) και ανέβηκε -έστω προσωρινά, αφού λίγο αργότερα η Αγγλία διέλυσε 4-0 τη Βουλγαρία και την προσπέρασε- στην κορυφή του Α' ομίλου!

10/9: Αγγλία-Κόσοβο 5-3. Το αήττητο των Κοσοβάρων για 14 αγώνες (το μεγαλύτερο στην Ευρώπη!) έγινε θρύψαλα στο St. Mary's του Southampton, παρ' όλο που οι θρασείς Βαλκάνιοι προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Berisha να μη λαθεύει σε τετ α τετ με τον Jordan Pickford. Μάλιστα συνέχισαν να ανεβάζουν παίκτες στην επίθεση σε όλη τη διάρκεια του ματς! Πλήρωσαν την αφέλειά τους ακριβά, αφού στο ημίχρονο έχαναν ήδη με 5-1. Ο Raheem Sterling, που σκοράρει κατά ριπάς και με τη Manchester City, ισοφάρισε στο 8' από κοντά με κεφαλιά μετά από αναστάτωση σε εκτέλεση κόρνερ, ο αρχηγός Harry Kane -που την άλλη εβδομάδα έρχεται Ελλάδα με την Tottenham- έκανε το 2-1 στο 19' περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Muric από πλάγια θέση μετά από ασίστ του Sterling, και μετά άρχισε το φεστιβάλ του Jadon Sancho. Από συρτή σέντρα του μέσου της Borussia Dortmund στο 38' ο Vojvoda έβαλε λάθος το πόδι του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Muric, και ο αθεόφοβος πρόλαβε να σκοράρει δύο φορές ακόμα ως την ανάπαυλα, στο 44' μετά από "τρύπα" του εξαιρετικού Sterling και στις καθυστερήσεις πάλι μετά από "πάρε-βάλε" σε κενό τέρμα του δαιμόνιου φορ της City, που ολοκλήρωσε το ματς με ένα γκολ και τρεις ασίστ! Οι Κοσοβάροι, προς τιμήν τους, δεν κατέθεσαν τα όπλα, ο Berisha έκανε το 5-2 στο 48' με σουτ στο "Γ" του Pickford και στο 55' ο Muriqi με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον πολυδιαφημισμένο Harry Maguire της Manchester United έγραψε το τελικό σκορ. Μετά την πεντάρα του πρώτου μέρους, ο Muric ήταν στο δεύτερο ημίχρονο ο τερματοφύλακας που η Forest ήθελε τόσο πολύ να αποκτήσει, με αποκορύφωμα το πέναλτι του Kane που έπιασε με υπέροχο τρόπο στο 65' (ανατροπή του Ross Barkley της Chelsea από τον αρχηγό Amir Rrahmani της Hellas Verona), και επίσης στο 48' σε σουτ του Trent Alexander-Arnold της Liverpool, στο 73' σε βολίδα του Kane όπου άγγιξε τη μπάλα όσο έπρεπε ώστε να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και στο 86' σε δυνατό σουτ του Marcus Rashford της Manchester United που είχε μπει πριν λίγο στο ματς.

Brennan Johnson (Ουαλία Κ21)

6/9: Ουαλία-Βέλγιο 1-0 για τα προκριματικά του επόμενου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο ιστορικό Racecourse Ground του Wrexham (το αρχαιότερο ποδοσφαιρικό γήπεδο που χρησιμοποιείται ακόμα για διεθνή ματς, αφού άνοιξε τις πύλες του το 1807 για... ιπποδρομίες και το 1877 για τον πρώτο διεθνή εντός έδρας ποδοσφαιρικό αγώνα στην ιστορία της χώρας, Ουαλία-Σκοτία 0-2). Ο Brennan κέρδισε ακόμα περισσότερους πόντους στο δρόμο για μια λαμπρή καριέρα, αφού όχι μόνο ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο ντεμπούτο του με την Κ21 (μετά τις καταπληκτικές εμφανίσεις του με τις "μικρότερες" ομάδες της Ουαλίας και ενώ είναι μόλις 18), αλλά και σκόραρε το νικητήριο γκολ μόλις στο 3', με φοβερό απευθείας βολέ ύστερα από σέντρα στην περιοχή των Βέλγων. Αν και στη συνέχεια ο "δικός μας" εισέπραξε την κίτρινη κάρτα (23') και έχασε μια καλή ευκαιρία για το 2-0 από πολύ κοντά λίγο πριν το ημίχρονο, η ομάδα του Paul Bodin (αν σας θυμίζει κάτι το όνομα, ω ναι, είναι ο μπαμπάς του Billy Bodin που σκόραρε πρόσφατα εναντίον μας με την Preston) άντεξε και κράτησε το 1-0 ως το τέλος, χάρη και στην πολύ καλή απόδοση του γκολκίπερ της George Ratcliffe, που παίζει στο ουαλικό πρωτάθλημα με τη Barry Town.

10/9: Ουαλία-Γερμανία 1-5 για την ίδια διοργάνωση στο ίδιο γήπεδο. Η προσγείωση ήταν απότομη για τα παιδιά του Bodin, αφού οι Γερμανοί κάλπαζαν σαν καθαρόαιμα στον παλιό ιππόδρομο, και σε 30 λεπτά έβαλαν τρία γκολ και σε 50 πέντε! Πάρτι έκανε ο Robin Hack της Νυρεμβέργης που πέτυχε τα τρία πρώτα, τα δύο σχεδόν όμοια με δεξί σουτ στην αριστερή γωνία του Ratcliffe (19', 24') και το τρίτο με κεφαλιά εξ επαφής στο 29'. Στο ημίχρονο οι Γερμανοί προηγούνταν με 4-0, αφού στο 41' σκόραρε και ο Johannes Eggestein της Werder Βρέμης, επίσης με κεφαλιά. Οι Ουαλοί μπήκαν παρ' όλα αυτά να το παλέψουν στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48' κατάφεραν να μειώσουν με πέναλτι του "οικοδεσπότη" Mark Harris της Wrexham, όμως στο 50' ο Adrian Fein του Αμβούργου έγραψε με το αριστερό το 1-5 και τα υπόλοιπα 40 λεπτά έγιναν μια τυπική διαδικασία. Ο Brennan, που αυτή τη φορά είχε λιγότερο καλή παρουσία και έχασε μόνο μία σημαντική ευκαιρία σουτάροντας από καλή θέση άουτ στο 57', στο 76' αντικαταστάθηκε από τον Harry Clifton της Grimsby.

Alex Mighten (Αγγλία Κ18)

6/9: Αγγλία-Αυστραλία 3-2 στο μικρό Greene King Stadium του Leicester, στα πλαίσια φιλικού τετραεθνούς τουρνουά. Εκ-πληκ-τι-κή εμφάνιση από τον Mighten, που πέτυχε και τα τρία γκολ των μικρών του νέου προπονητή Ian Foster, οι οποίοι είδαν τους "Socceroos" να προηγούνται μόλις στο 5' με εύστοχο πέναλτι του Noah Botic. Κι αν στο πρώτο γκολ (21') έκανε κακή εκτίμηση στο σουτ του Alex ο κατά τα άλλα πολύ καλός στο ματς Αυστραλός γκολκίπερ Ahmad Taleb, το δεύτερο (36') προήλθε από μια πανέμορφη ατομική προσπάθεια και ανάλογο τελείωμα του πιτσιρικά της Forest. O Mighten ήταν παρών και στο 65' για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα στο δεύτερο δοκάρι μετά από ωραία κούρσα και σέντρα του Layton Stewart της Liverpool. Στο 79' ο Mighten έδωσε τη θέση του στον Noni Madueke της Eindhoven και οι Αυστραλοί μείωσαν στο με τον Trent Ostler, αλλά η Αγγλία κράτησε ως το τέλος τη νίκη.

8/9: Αγγλία-Βραζιλία 1-1 στο Keys Park του Hednesfοrd (όλοι οι αγώνες έγιναν σε γήπεδα ερασιτεχνικών ομάδων). Κι όμως, ο Foster άφησε εκτός τον Mighten στον πιο δύσκολο αγώνα του τουρνουά παρά το χατ-τρικ στον προηγούμενο. Ο νεαρός παρακολούθησε από τον πάγκο την Αγγλία να σκοράρει πρώτη με πέναλτι του Yunus Musah, που παίζει στην ισπανική Valencia, στο 32', τους Βραζιλιάνους (που στην ουσία κατέβασαν την Κ17, όπως και οι Κορεάτες) να ισοφαρίζουν στο 50' με τον Talles Magno της Vasco da Gama και το 1-1 να μένει κυρίως χάρη στις προσπάθειες του τερματοφύλακα της Manchester City Louie Moulden, που άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος του ματς. Ο Alex μπήκε αλλαγή στο 65' στη θέση του Madueke, χωρίς να καταφέρει κάτι ουσιαστικό. Έτσι οι ομάδες ισοβάθμησαν στην κορυφή του ενιαίου ομίλου, με την Αγγλία πρώτη χάρη σε ένα επιπλέον γκολ (η Βραζιλία είχε νικήσει 2-1 την Κορέα στο πρώτο παιχνίδι).

10/9: Αγγλία-Νότια Κορέα 2-0 στο "καταραμένο" γήπεδο της Alfreton Town όπου τραυματίστηκε ο João Carvalho στο πρώτο φιλικό της σεζόν. Δεν δυσκολεύτηκαν οι Άγγλοι, που πάντως κατάφεραν να κάμψουν μόνο δύο φορές την αντίσταση του καταπληκτικού γκολκίπερ της Κορέας Song-Hoon Shin. Αφού απέφυγαν την ψυχρολουσία στο δεκάλεπτο με την κεφαλιά του Jun-Ηo Moon στο δοκάρι, σκόραραν στο 25' με πλασέ του Cole Palmer της Manchester City και στο 35' με ψαλίδι του Madueke μετά από σέντρα του δικού μας Mighten. O Alex ήταν και πάλι στηυν ενδεκάδα μέχρι την αντικατάστασή του στο 61' από τον Layton Stewart της Liverpool. Ο τελευταίος είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-0 με πέναλτι, αλλά πάλι ο Shin, αδιαμφισβήτητος Man of the Match, είπε "όχι". Πλάκα πλάκα, οι ηρωικές επεμβάσεις του Shin στέρησαν από την Αγγλία την πρώτη θέση στο τουρνουά, αφού η Βραζιλία συνέτριψε 4-0 την Αυστραλία και τερμάτισε στην κορυφή!