qpr20211

Στο Loftus Road, όπου πέρσι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή μάς βρήκε θριαμβευτές με 4-0, όπου μετρούσαμε τρεις σερί νίκες, ατυχώς το ξεκίνημα της σεζόν συνεχίστηκε με μια ακόμα θλιβερή νότα. Απέναντι σε μια ομάδα απλώς της προκοπής (μάλλον και πολύ λέω), στην απίστευτη σε σχέση με τα περσινά δεδομένα γκίνια του αρχηγού Lewis Grabban και όχι μόνο, αλλά και στη δική μας έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση ώστε να προηγηθούμε όταν ήμασταν καλύτεροι και να οδηγηθούμε σε ένα νικηφόρο αποτέλεσμα, ήρθε ένα γκολ από χαζό πέναλτι κι άλλο ένα στις καθυστερήσεις για να πάρει μπρος η περίοδος με το αριστερό.

Θα δείτε και στις φάσεις παρακάτω ότι κάθε άλλο παρά άξιζαν οι γηπεδούχοι αυτό το 2-0 με βάση την εικόνα του ματς. Και εδώ θα διαφωνήσω με τον αρνητισμό απέναντι στον Sabri Lamouchi με το που ανακοινώθηκε η ενδεκάδα. Οι haters έχουν βγει έξω ομαδόν και όπως ξέρουμε όλοι κάνουν περισσότερο θόρυβο από τους λογικούς. Λες και υπήρχε άλλη αξιόπιστη λύση εκτός του Ryan Yates για παρτενέρ του Jack Colback στο κέντρο μετά το κακό ντεμπούτο του Fouad Bachirou και τον αποκλεισμό του Samba Sow από τη 18άδα (το τι έχει ακούσει ο νεαρός τον τελευταίο καιρό δεν περιγράφεται, μετά απορούμε που τα δικά μας παιδιά σηκώνονται και φεύγουν αφού μονίμως αποτελούν τον εύκολο στόχο). Λες και ο Sammy Ameobi ήταν τόσο καλός απέναντι στη Barnsley που δεν δικαιολογείτο η έξωσή του από το αρχικό σχήμα (από τους χειρότερους ήταν). Λες και ο João Carvalho έδειξε καλύτερος από τον Luke Freeman στη δημιουργία. Οι μόνες δικαιολογημένες ίσως απορίες είναι η εμμονή στον Nuno Da Costa, που όμως και πάλι ήταν ο μόνος από τους μπροστινούς που επέστρεφε συνέχεια για να βοηθήσει την άμυνα, και ο αποκλεισμός του Yuri Ribeiro (που πάντως εξακολουθεί να είναι ντεφορμέ) από την αποστολή. Και στο κάτω κάτω, αυτή η ενδεκάδα επέτρεψε στην QPR μία και μοναδική φάση στο πρώτο ημίχρονο και ήταν κυρίαρχη στα 35 από τα 45 λεπτά του. Και αν δεν ερχόταν το αχρείαστο πέναλτι του Tobias Figueiredo, οι γηπεδούχοι ίσως να έψαχναν το γκολ ακόμα και τώρα, κάπου 45 λεπτά μετά τη λήξη, την ώρα δηλαδή που γράφονται αυτές οι γραμμές.

Το θέμα είναι απλό: η Forest, που μετά το αρχικό δυνατό δεκάλεπτο των Λονδρέζων (χωρίς πάντως ευκαιρία της προκοπής) ανέλαβε ξεκάθαρα τα ηνία του ματς, εμφάνισε και πάλι μια δυστοκία στην επίθεση, παρά τη διάθεση του Freeman, τον οποίο ο τραυματίας και με πατερίτσα στον πάγκο του Mark Warburton φρόντισε να έχει από κοντά, ώστε ο 28χρονος τεχνίτης να μη μπορεί να βρει χώρους στο γήπεδο όπου έζησε ίσως τις κορυφαίες επαγγελματικές στιγμές του πριν "κερδίσει" τη μεταγραφή-ρεκόρ για τη Sheffield United. Άλλος παίκτης να κάνει παιχνίδι δεν υπήρχε στην κόκκινη πλευρά, παρά την αρκετή επιτυχία στις μακρινές μπαλιές και τις αλλαγές πλευράς από τον Colback και τους δύο σέντερ μπακ. Έτσι, σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε και πολλά να θυμόμαστε, η Forest απείλησε ουσιαστικά μόνο στο 19' (από προσπάθεια του Freeman και σέντρα του Tyler Blackett, που αυτή τη φορά έπαιξε αριστερός μπακ και ήταν ακετά καλός, o Grabban έπιασε δύσκολη κεφαλιά λίγο άουτ) και η QPR στο 29' (συρτή σέντρα-ξυραφιά του Lee Wallace από αριστερά, με τον Lyndon Dykes να μην προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στο τέρμα). Οι γηπεδούχοι "φόρτωναν" από τα δεξιά μας, όπου ο Jordan Gabriel, που διατήρησε τη θέση του παρά την παρουσία των έμπειρων Carl Jenkinson και Tendayi Darikwa, πάλευε συχνά ανάμεσα σε δύο, αφού ο Joe Lolley μετά από απουσία κάπου ενάμιση μήνα από αγωνιστική δράση (δεν έπαιξε ούτε στα φιλικά, ούτε στο League Cup) ζοριζόταν πολύ και τον άφηνε μόνο.

Τα πράγματα άρχισαν να σκουραίνουν στο 53', όταν ο Dykes ξέφυγε από τον Figueiredo, μπήκε στην περιοχή κι εκεί ο Πορτογάλος έπεσε άτσαλα πάνω του (φωτογραφία επάνω). Το καθαρό πέναλτι χτύπησε ο ίδιος ο νεοαποκτηθείς από τη Livingston σέντερ φορ με... σκοτσέζικη εκτέλεση, βολίδα στο κέντρο της εστίας που δεν κατάφερε ούτε να μαντέψει ο Brice Samba με τη μπάλα να καρφώνεται στον "ουρανό". Ο Lamouchi απέσυρε αμέσως τον Lolley και πέρασε τον Ameobi, με συνέπεια να αλλάξει άρδην η εικόνα του ματς. Δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του, ο τεχνίτης εξτρέμ βρέθηκε σε θέση για σουτ αλλά κοντραρίστηκε σε κόρνερ από τον Osman Kakay. Στο 61' από πάσα του Grabban ο Yates γύρισε από δύσκολη θέση τη μπάλα προς το τέρμα, βλέποντάς τη να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Joe Lumley.

H QPR προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα, με κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών της τον Bright Osayi-Samuel, και στο 64' σε φάουλ του Μαροκινού Ilias Chair, που εκτελούσε όλα τα στημένα της (όπως τα δικά μας ο Freeman), o Geoff Cameron έπιασε στο δεύτερο δοκάρι δύσκολη κεφαλιά, βρίσκοντας δίχτυα από τη λάθος πλευρά. Στην αμέσως επόμενη επίθεση χτύπησε για πρώτη φορά η γκίνια του Grabban, όταν από γύρισμα του Ameobi από αριστερά βρέθηκε στη μικρή περιοχή και κατάφερε να πλασάρει άουτ! Το ρεσιτάλ από την ανάποδη συνεχίστηκε στο 83', ενώ παίζαμε πλέον κάτι σαν 4-3-3 με τους Lyle Taylor και Alex Mighten να έχουν πάρει τις θεσεις των Da Costa και Freeman, και ο Osayi μάς είχε καρδιοχτυπήσει στο 65' με ένα ξαφνικό σουτ που πέρασε λίγο ψηλά. Ο Ameobi, πάλι από αριστερά, αυτή τη φορά έβγαλε τον Grabban στο πέναλτι με όλο το τέρμα στο έλεός του (έστω και με πολύ κόσμο γύρω του), αλλά ο Τζαμαϊκανός στράικερ σημάδεψε ψηλά. Η κακή του μέρα θα ολοκληρωνόταν στο 92', όταν πάλι από πάσα του Ameobi βγήκε στην κούρσα από πλάγια αριστερά, πάτησε περιοχή αλλά σούταρε με το δεξί συρτά και σύριζα στο δεξί δοκάρι του Lumley, που δεν υπήρχε περίπτωση να αντιδράσει. Έτσι στο 94', όταν αφήσαμε εγκληματικά τον Cameron να πάρει μέτρα στο κέντρο. Ο Αμερικανός αρχηγός της QPR έβγαλε σε θέση για σουτ τον Dominic Ball, o Samba αντέδρασε καταπληκτικά στο γωνιακό σουτ του αναπληρωματικού, όμως ο Chair που καιροφυλακτούσε (ίσως από θέση οφσάιντ, αλλά τι σημασία έχει πια) έσπρωξε απλώς τη μπάλα στο τέρμα.

Ήττα που θυμίζει παλιές εποχές, έτσι δεν είναι; Και επιπλέον νερό στο μύλο των επικριτών του Lamouchi. Και επίσκεψη της Cardiff την άλλη εβομάδα μπροστά στις τηλεοπτικές κάμερες. Οι Bluebirds, βέβαια, ξεκίνησαν κι αυτοί από εκεί που έμειναν πέρσι (αποκλεισμός στα ημιτελικά των πλέι-οφ, αποκλεισμός με τριάρα στο League Cup από τη Northampton της League One, νέα ήττα εντός σήμερα με 2-0 από τη Sheffield Wednesday που ξεκίνησε γενναία την προσπάθειά της να σώσει οτιδήποτε αν σώζεται μετά την αφαίρεση των 12 βαθμών). Είναι παρηγοριά το 2-0 της Reading μέσα στο Derby; Για μένα όχι, πρέπει να σηκώσουμε τα μανίκια και να κοιτάξουμε τον εαυτό μας. Χθες στο ανέβασμα της αυλαίας η Watford του Vladan Ivić ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθειά της να επανέλθει με την πρώτη στην Premiership νικώντας εντός με 1-0 τη Middlesbrough (τη μιμήθηκαν αργότερα Bournemouth και Norwich). Σήμερα το μεσημέρι ο Aitor Karanka θριάμβευσε κι αυτός στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με τη Birmingham, αφού οι Blues νίκησαν στο γήπεδό τους με 1-0 την πάντα δυνατή Brentford, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε η Rotherham εκτός επί της Wycombe στο ντέρμπι των νεοφώτιστων. Στα υπόλοιπα ματς: Barnsley-Luton 0-1, Bournemouth-Blackburn 3-2, Bristol City-Coventry 2-1, Huddersfield-Norwich 0-1, Millwall-Stoke 0-0, Preston-Swansea 0-1.

Queens Park Rangers: Lumley, Kakay, Dickie, Barbet, Wallace, Cameron, Carroll (Thomas 75'), Amos (Ball 84'), Chair, Osayi-Samuel (Smyth 93'), Dykes.
Forest: Samba, Gabriel, Worrall, Figueiredo, Blackett; Colback, Yates, Da Costa (L. Taylor 67'), Freeman (Mighten 73'), Lolley (Ameobi 60'), Grabban.
Σκόρερς: Dykes 54' (πέναλτι), Chair 94'.
Διαιτητής: Tim Robinson. Κίτρινες: Dykes 77' - Figueiredo 53', Gabriel 62'.
Θεατές: -

Sabri Lamouchi: "Φυσικά είμαστε απογοητευμένοι, αφού το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν κακό για μας, αλλά δεν ήμασταν και όσο καλοί έπρεπε για να κρατήσουμε τον βαθμό, ούτε να σκοράρουμε όταν έπρεπε. Στο δεύτερο ημίχρονο, με το πρώτο μας λάθος στο παιχνίδι δώσαμε στον αντίπαλο ένα πέναλτι και μετά είχαμε δυο-τρεις κλασικές ευκαιρίες να βάλουμε γκολ. Μετά το πέναλτι αρχίσαμε να παίζουμε πιο δυναμικά, πιο επιθετικά και με καλό ρυθμό, αλλά ήταν πολύ αργά και όχι αρκετά καλά ώστε να πάρουμε βαθμό. Είναι απογοητευτικό να αρχίζουμε το πρωτάθλημα έτσι, δεν είναι καλό και χρειαζόμαστε δουλειά. Ξέρουμε ότι πρέπει να βελτιωθούμε, με και χωρίς τη μπάλα. Πέρσι το πιο μεγάλο μας πλεονέκτημα ήταν ότι αμυνόμασταν καλά, πηγαίναμε επιθετικά στη μπάλα και ήμασταν συμπαγείς, όλοι μαζί, και σήμερα με το πρώτο λάθος φάγαμε γκολ. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι, πιο σταθεροί στην απόδοσή μας και πιο αποτελεσματικοί και στις δύο περιοχές. Δεν δεχόμαστε πολλά γκολ, δεχόμαστε όμως αρκετά ώστε να χάνουμε, και σήμερα δημιουργήσαμε πολύ αλλά δεν σκοράραμε".

* Η φωτογραφία είναι από την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου.